Materiał Partnera

Zasady pielęgnacji oraz renowacja podłóg drewnianych

Zasady pielęgnacji oraz renowacja podłóg drewnianych

Położenie w domu drewnianej podłogi to rozwiązanie trwałe i wytrzymałe. Jest to także wykończenie ponadczasowe – parkiet nie podlega modzie i zawsze będzie pasował do wnętrza. Jednak by na długo zachował swoją urodę, musimy pamiętać o jego właściwej pielęgnacji i renowacji. Odpowiedź na pytanie, w jaki sposób należy się tym zająć, znajdziecie w poniższym artykule.

Cyklinowanie parkietu

Drewno ma ogromne możliwości aranżacyjne. Podłogi tworzone są z wielu jego rodzajów, co pozwala na dowolne ich łączenie i tworzenie niepowtarzalnych kombinacji. Do każdego wnętrza wniesie ciepło i elegancję. Odpowiedni charakter nadamy drewnu poprzez cyklinowanie podłóg. Wymaga ono użycia specjalnego sprzętu, jakim jest cykliniarka, musimy więc zatrudnić firmę remontową, która podejmie się tego zadania. Usługi w tym zakresie prowadzi firma Mar-Finish.

Cyklinowanie to głębokie szlifowanie drewna, podczas którego wierzchnia warstwa podłogi jest zdzierana, a powierzchnia wygładzana. Możemy w ten sposób wyrównać nową, dopiero co położoną podłogę oaz przeprowadzić renowację starego parkietu. Dla utrzymania pięknego wyglądu drewna powinniśmy przeprowadzać cyklinowanie co kilka lat.

Nowoczesne cykliniarki wyposażone są w systemy oczyszczania, dzięki czemu emisja kurzu i pyłu jest niewielka. To pomocne, kiedy przeprowadzamy większy remont domu. Pamiętajmy też o tym, by cyklinowanie wykonać przed malowaniem, ponieważ opary z lakierów, którymi pokrywa się podłogę drewnianą po szlifowaniu, mogą być widoczne na świeżej farbie. Jeśli to możliwe, powinniśmy też zdjąć z zawiasów drzwi, a na pewno należy zabezpieczyć je folią.

Pielęgnacja parkietu

Istnieją jednak mniej radykalne środki, by przedłużyć trwałość parkietu. Pierwszy krok powinien być wykonany już na etapie prac wykończeniowych, kiedy wybieramy rodzaj drewna, z jakiego wykonana będzie podłoga. Musi on być dopasowany do warunków użytkowania takich jak natężenie ruchu w pomieszczeniu, potencjalne uszkodzenia mechaniczne. Najodporniejsze są egzotyczne gatunki.

Ważny jest tu też sposób wykończenia podłogi, która może być olejowana, lakierowana lub woskowana. Ten ostatni sposób wiąże się jednak z regularnym pastowaniem podłogi, wymaga więc od nas najwięcej wysiłku. W dwóch pierwszych przypadkach parkiet powinien być odkurzany i myty za pomocą dobrze wyciśniętych szmaty lub mopa. Lakierowanie musi być jednak ponawiane częściej niż olejowanie. Również do mycia podłóg lakierowanych możemy stosować dedykowane do nich preparaty.

Prace remontowe związane z renowacją parkietu muszą być dopasowane do sposobu wykończenia podłogi. Cyklinowanie wykonamy na lakierowanym parkiecie. Parkiety olejowane odnawiamy poprzez szlifowanie ręczne i pokrywanie powierzchni nową warstwą oleju.

Opracowanie:
Czartajew, Polna 2
tel. 730 386 693
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz