Artykuł sponsorowany

Zasady montażu paneli podłogowych

Zasady montażu paneli podłogowych

Położenie paneli nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy określonych umiejętności. Jest to podłoga w tak zwanym systemie pływającym, co oznacza, że poszczególne elementy są ze sobą połączone, jednak nie są przytwierdzone do podłoża za pomocą kleju czy kołków. Panele układa się po zakończeniu prac wykończeniowych i instalacyjnych. Prezentują się najlepiej, gdy długością leżą prostopadle do okna. Dzięki temu łączenia stają się mniej widoczne.

Przygotowanie podłoża i pierwsze rzędy

Pracę należy zacząć od właściwego przygotowania podłoża. Przede wszystkim trzeba zetrzeć je z kurzu i zabrudzeń. Następnie kładziemy folię paroizolacyjną, która chroni przed wilgocią, a na nią izolację akustyczną w postaci pianki lub płyt pilśniowych. Poszczególne panele łączy się za pomocą pióra umieszczanego we wpuście. Na początku układamy pierwszy rząd poprzez spinanie ze sobą paneli krótszymi bokami. Ostatni panel zazwyczaj wymaga przycięcia, do czego używamy wyrzynarki, piły tarczowej lub brzeszczotu do laminatów. Następny rząd rozpoczynamy od przyciętego panelu, po czym dokładamy następne panele. Każdy dodany rząd należy z boku w kilku miejscach dobić drewnianym klockiem. W ten sposób dociskamy je do siebie.

Docinki w ostatnim rzędzie paneli

Odpowiednie wycięcie paneli jest również niezbędne np. w przypadku rur wpuszczanych w podłogę. Przycięcia zazwyczaj wymaga także ostatni rząd. W tym przypadku należy to zrobić wzdłuż dłuższej krawędzi do takiej wysokości, by zachować szczelinę dylatacyjną. Ostatni rząd jest również najtrudniejszy do założenia, bowiem niewiele jest miejsca na jego wygodne dociśnięcie. Najłatwiej użyć do tego stalowego zaczepu. Połączone i przycięte panele nie powinny przylegać bezpośrednio do ściany. Ekspert z AMG Centrum Podłóg i Drzwi w Gdyni mówi:

Tego typu okładziny podłogowe pracują pod wpływem różnic temperatur, dlatego należy zostawić 10 do 15 mm odstępu od ścian. W szczelinach wstawiamy więc kliny dystansowe lub podpórki.

Montaż listew przypodłogowych

Odcinamy folię paroizolacyjną, która wystaje ze szczelin dylatacyjnych. Następnie możemy zamontować listwy przypodłogowe. Przycinamy je do odpowiednich długości, a na łączeniach ścian używamy narożników wewnętrznych i zewnętrznych. Listwy można przykleić za pomocą kleju montażowego lub silikonu. Są również listwy, które przytwierdza się wkrętami i kołkami rozporowymi do ścian. W zamontowanych listwach możemy poprowadzić kable. Przejścia pomiędzy panelami a podłogą w innym pomieszczeniu można ukryć listwą przejściową.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz