Artykuł sponsorowany

Zasady montażu paneli fotowoltaicznych

Zasady montażu paneli fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna jest doskonałą alternatywą pozwalającą na pozyskanie darmowej energii. Dzięki instalacji ogniw fotowoltaicznych można w krótkim czasie wygenerować spore oszczędności. Najpierw jednak należy przeprowadzić prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć podstawowe zasady montażu paneli słonecznych w domu.

Jak zamontować panele słoneczne?

W celu uzyskania maksymalnej wydajności paneli trzeba ustawić je w miejscu niezacienionym. Należy przy tym wybrać taką pozycję, która umożliwi jak największą absorpcję promieni słonecznych. Podczas montażu trzeba także zwrócić uwagę na zabezpieczenie paneli przed działaniem silnego wiatru czy obfitych opadów śniegu. Bardzo ważne jest prawidłowe podłączenie oraz zabezpieczenie wiązki przewodów elektrycznych i całego osprzętu.

W celu uzyskania 1kW energii należy użyć ogniw o powierzchni 7 m2. Dlatego też większość osób nie decyduje się na montaż ogniw fotowoltaicznych przy domu. Najczęściej są one umieszczane na dachu lub elewacji budynku. Niestety montaż paneli na elewacji nie pozwoli na uzyskanie kąta 35 stopni, który pozwala osiągnąć najwyższą wydajność. Z drugiej strony przymocowanie do elewacji jest bardzo proste dlatego wiele osób wybiera właśnie ten wariant.

Kiedy panele słoneczne osiągają najwyższą wydajność?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na osiągnięcie maksymalnej wydajności jedynie w momencie, kiedy powierzchnia paneli będzie skierowana idealnie w stronę słońca. W przypadku nieruchomych paneli taka sytuacja ma miejsce jedynie przez kilka chwil w ciągu dnia. Jest to oczywiście wynikiem ruchu obrotowego Ziemi. W związku z tym specjaliści zalecają skierowanie paneli słonecznych w stronę południową przy jednoczesnym pochyleniu ich pod kątem 30-40 stopni do poziomu. To pozwala na wydłużenie czasu ekspozycji na promieniowanie słoneczne. W okresie zimowym zalecane jest ustawienie paneli bardziej pionowo. Nie należy przy tym przekraczać kąta 60 stopni.

Jeżeli maksymalne zużycie energii występuje w relatywnie krótkim czasie w trakcie dnia, to panele słoneczne powinny być zwrócone w kierunku południowo-wschodnim. Jeżeli maksymalne zapotrzebowanie na energię występuje w godzinach przedpołudniowych, to panele powinny być skierowane na południowy wschód. Najmniejszą wydajność panele uzyskują przy zwróceniu w kierunku północnym. Warto pamiętać, aby nie ustawiać ogniw fotowoltaicznych idealnie w poziomie. Zachowanie minimalnego kąta 20 stopni ułatwia utrzymanie ich czystości. Zanieczyszczenie paneli automatycznie obniża ich wydajność.

Jak sterować położeniem paneli?

Sterowanie położeniem paneli fotowoltaicznych jest możliwe dzięki specjalnym trakerom. Pozwalają one na zmianę pozycji ogniw, aby słońce padało na ich powierzchnię pod idealnym kątem. Niemniej jednak technologia ta jest stosowana raczej rzadko. Ilość energii uzyskanej dzięki trakerom może być wyższa o 30%. Niestety instalacja trakerów podnosi koszt inwestycji o ok. 20%. Do tego należy doliczyć koszty regularnej konserwacji oraz ewentualnych napraw. Warto tez nadmienić, że podczas wiatru trakery ustawiają panele w pozycji poziomej, co obniża ich wydajność. Dlatego też specjaliści nie zalecają inwestycji w tego typu moduł.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na pozyskanie darmowej energii. Podejmując decyzję o instalacji paneli słonecznych warto skorzystać z pomocy firmy Kompresja z Łękawicy. Firma prowadzona przez Pana Dominika Kawę specjalizuje się w instalacji paneli słonecznych. Oprócz tego świadczy kompleksową pomoc w uzyskaniu dofinansowania na zakup instalacji fotowoltaicznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz