Materiał Partnera

Zasady montażu instalacji elektrycznej

Zasady montażu instalacji elektrycznej

Montaż instalacji elektrycznej jest podstawowym elementem, który pozwala na normalne funkcjonowanie mieszkania, domu czy obiektu użyteczności publicznej. Postęp w tym zakresie wymusza aktualizację zasad planowania oraz samego montażu instalacji. W poniższym artykule skupimy się na przedstawieniu budowy nowoczesnej instalacji. Omówimy również zasady jej założenia z uwzględnieniem obowiązujących norm bezpieczeństwa.

Obwody elektryczne

Ważnym elementem każdej instalacji są obwody elektryczne. Zgodnie z obowiązującymi standardami urządzenia o mocy powyżej 1,5 kW powinny posiadać osobne obwody. Na liście takich urządzeń możemy znaleźć pralkę, kuchenkę, piekarnik czy zmywarkę. Pojedynczy obwód musi posiadać indywidualne zabezpieczenie przed przeciążeniem. Inne zabezpieczenia można planować wspólnie dla kilku obwodów. Tego typu rozwiązanie ma oczywiście swój zamysł. Dzięki odrębnym zabezpieczeniom awaria jednego urządzenia (obwodu) nie wpłynie na pracę pozostałych.

Liczba gniazdek

W tym przypadku nie ma ściśle określonej normy. Prowadząc montaż instalacji elektrycznej warto jednak zadbać o większą liczbę gniazd w stosunku do posiadanych sprzętów. Dzięki temu w przypadku dokupienia kolejnego urządzenia nie będziemy mieli problemu z jego podłączeniem do prądu. W przypadku kuchni liczba gniazd podwójnych powinna wahać się w granicach 5-6 sztuk. W sypialni w zupełności wystarczą 3-4 sztuki. Standardem w łazience są 4 gniazdka. Nie wolno także zapominać o podłączeniach na zewnątrz budynku. W ich przypadku należy także zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi.

Zasady bezpieczeństwa

Kluczową kwestią, która często powoduje niebezpieczne sytuacje, jest prawidłowe opisanie obwodów oraz zabezpieczeń na rozdzielnicy. Dzięki temu łatwiej będzie nam zdiagnozować miejsce awarii instalacji. Wyłączniki nadmiarowoprądowe, różnicowoprądowe oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe to tzw. must have instalacji elektrycznej.

Dodatkowym elementem instalacji elektrycznej mogą być różnego rodzaju agregaty prądotwórcze, które pełnią rolę zasilania awaryjnego. Dzięki nim nie tracimy zasilania w sytuacji nagłej awarii sieci. Dobór zasilania awaryjnego należy powierzyć fachowcom, który zainstalują osprzęt dostosowany do specyfiki urządzeń pracujących w sieci. Zabezpieczenia tego typu sprawdzają się w szczególności w obiektach firmowych, gdzie ciągłość zasilania ma ogromny wpływ na efektywność pracy.

Montaż instalacji elektrycznej to bardzo odpowiedzialne zadanie. W tym przypadku nie można oszczędzać. Warto powierzyć kwestie związane z projektem oraz wdrożeniem instalacji prawdziwym fachowcom. Do takich z pewnością można zaliczyć firmę Elektro-KlimCool Krzysztofa Klimka, która oferuje montaż oraz serwis instalacji elektrycznych dla osób prywatnych jak i firm. Prawidłowo wykonane prace w tym zakresie gwarantują bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania całej instalacji.

Opracowanie:
Praszka, Mickiewicza 28A lok. 21
tel. 603 589 514
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz