Materiał Partnera

Zasady impregnacji drewna

Zasady impregnacji drewna

Drewno jest nie tylko pięknym i miłym w dotyku materiałem, ale także delikatnym, bo pochodzącym od natury. W związku z tym wymaga ono obróbki oraz szczególnej pielęgnacji. Elementy obróbki drewna do suszenie, struganie, pozbywanie się drzazg oraz wygładzanie. Ostatecznym etapem tego procesu jest impregnacja, czyli zabezpieczenie wpływem czynników fizykochemicznych. Odbywa się ona często na gotowym wyrobie tj. na meblach, drzwiach lub płotach.

Wstępna ochrona i oczyszczenie drewna

Przed nałożeniem jakiejkolwiek ochrony na drewno, należy przede wszystkim zatrzeć z niej martwych powłok oraz zmatowiałej powierzchni. Do tego celu najlepiej jest wykorzystać papier ścierny, który pozwoli również pozbyć się resztek zanieczyszczeń, tłumaczą technolodzy zatrudnieni w Tartaku Pasieka.

Zastosowanie olejów oraz impregnatów

Oleje są odpowiednim rozwiązaniem do pielęgnacji drewna egzotycznego. Zaletą ich działania jest to, że wnikają w jego strukturę głęboko, a więc zabezpieczają je również wewnątrz. Natomiast jeżeli zależy nam na ochronie drewna przed ingerencją mikroorganizmów, warto zastosować lakierobejcę lub emalię, które tworzą szczelną pokrywę chroniącą drewno, ale też wstępną warstwę impregnatu gruntującego, który dodatkowo chroni przed grzybami. Ważna jest też zasada związana z jednorodności produktów używanych do impregnacji. Desek raz potraktowanych lakierem, niestety nie będziemy mogli pokryć przy innej okazji olejami, ponieważ będzie to uniemożliwiać wysychanie, a następnie prowadzić do pękania.

Jak odpowiednio dobrać porę zabiegów pielęgnacyjnych?

Ważne jest to, aby sprawdzić stan drewna po zimie. Wilgoć oraz mróz może wpłynąć na stan drewna. Podobnie, jak oddziaływanie promieni UV, które kumulują się odbijając od śnieg. Często pod jego pokrywą rozwijają się odporne na mróz grzyby lub mikroorganizmy. Dlatego ważne, by przyglądać się stanowi drewna po chłodnym okresie. Należy również wziąć pod uwagę porę roku, w której wykonujemy pracę na działanie impregnatu, może mieć wpływ nawilżenia powietrza lub temperatura. Niektóre z nich niestety nie schną przy zbyt dużej wilgotności. Wskazuje to, jak bardzo wymagającym materiałem jest drewno, co informuje o konieczności jego odpowiedniej pielęgnacji.

Opracowanie:
Orzesze, Pszczyńska 10
tel. 32 221 46 14
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz