Artykuł sponsorowany

Zasady etykietowania suplementów diety

Zasady etykietowania suplementów diety

Suplementy diety pomagają uzupełnić witaminy i minerały w zbilansowanej i dobrze dobranej diecie. Nie są to produkty o właściwościach leczniczych. Na etykietach suplementów diety powinny obowiązkowo znaleźć się niektóre informacje. Sprawdź, co to są suplementy diety. Przeczytaj, jakie informacje należy umieścić na etykiecie, a co nie może się tam znaleźć.

Czym są suplementy diety?

Zadaniem suplementu diety jest uzupełnienie normalnej diety o niezbędne witaminy i składniki mineralne. Suplement diety może przyjmować różne postaci. Na rynku istnieją kapsułki, tabletki, saszetki z proszkiem czy butelki z kroplomierzem. Dawki są odpowiednio odmierzone przez producenta produktu.

Precyzyjne oraz łatwe dawkowanie w połączeniu z tym, że suplementy diety sprzedaje się często w aptekach, budzi mylne skojarzenie z lekami.

Jak powinno się etykietować suplementy diety?

Na produkcie przede wszystkim powinno znaleźć się określenie „suplement diety”. Następną rzeczą jest informacja o porcji zalecanej do spożycia w ciągu dnia oraz ostrzeżenie, z czym wiąże się przekroczenie podanej dawki.

Na etykiecie obowiązkowo muszą znaleźć się także dwa stwierdzenia. Jedno z nich mówi o tym, że suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety, a drugie ostrzega, że produkt powinien być przechowywany z daleka od małych dzieci. Umieszczenie tych informacji  jest bardzo istotne.

Na produkcie muszą być obecne także nazwy kategorii składników odżywczych. Informacje o substancjach odżywczych obecnych w suplemencie podane być muszą w wartościach liczbowych i w przeliczeniu na Referencyjną Wartość Spożycia – RWS.

Wszystkie informacje potrzebne są, aby klient wiedział wszystko o suplemencie diety, który decyduje się spożywać. Konsumencka świadomość to podstawa. Dlatego też na etykiecie należy umieścić każdą informację o produkcie.

Etykietowanie suplementów diety w sposób zgodny z wytycznymi pozwala na wprowadzenie go na rynek zarówno na terenach Polski, jak i Europy. Każdy producent ma obowiązek umieścić wymagane informacje – tłumaczy specjalisty z Centrum Prawa Żywnościowego.

Co nie powinno znaleźć się na etykiecie suplementu diety?

Suplement diety nie może być określany jako produkt o właściwościach leczniczych. Sugestia, że suplement zapobiega chorobom czy leczy, sprawia, że traci on status produktu suplementacyjnego. Właściwości lecznicze mają produkty farmaceutyczne.

Umieszczanie tego typu informacji na etykiecie to wprowadzanie klienta w błąd.  Jest to niedopuszczalne i nie powinno znaleźć się na produkcie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz