Materiał Partnera

Zasady działania pomp ciepła

Zasady działania pomp ciepła

Pompy ciepła to sposób na pozyskanie darmowego ciepła z nieograniczonych zasobów ziemi lub powietrza bez żadnej szkody dla środowiska. Na jakiej zasadzie działają pompy ciepła? Skąd bierze się energia cieplna, która potem ogrzewa dom i jak jest przekazywana z gruntu lub atmosfery? Dowiedz się więcej o działaniu pomp ciepła i przekonaj się sam, że to sprawdzi się u Ciebie!

Ciepło z ziemi i powietrza - jak je czerpać?

Każde ciało ma jakąś temperaturę. Energia cieplna jest oddawana z przedmiotu o wyższej temperaturze do czegoś, co jest od niego chłodniejsze. Prawa fizyki mówią nam, że proces ten trwa do czasu, aż oba ciała będą miały tę samą temperaturę. 

Jak zatem czerpać ciepło z ziemi lub powietrza? Wystarczy znaleźć coś, co jest od nich chłodniejsze. Właśnie tak uczynili projektanci pomp ciepła.

W instalacjach pomp ciepła krąży czynnik chłodniczy. Jest to ciecz o niskiej temperaturze. Odbiera ona ciepło zgromadzone w gruncie lub atmosferze. W efekcie temperatura cieczy rośnie, a źródła ciepła nieznacznie maleje - wyjaśnia ekspert z GHS Inferno. - Ciecz jest na tyle zimna, że nawet zmrożona ziemia jest od niej cieplejsza. Można więc czerpać ciepło do ogrzewania domu także zimą.

Jak pompa ciepła oddaje ciepło w domu? 

Ustaliliśmy już, że w instalacji krąży ciecz, która jest tak zimna, że odbiera energię cieplną z ziemi lub powietrza. Co dzieje się dalej? Ciepły już płyn jest przepompowywany w kierunku ogrzewanego budynku i następuje proces odwrotny - ciecz oddaje ciepło do otoczenia, ogrzewając je. W efekcie tego płyn schładza się i jest gotowy do powrotu w kierunku źródła ciepła. 

Wszystko to dzieje się w zamkniętym obiegu i polega na podstawowych prawach fizyki. Prostota rozwiązania sprawia, że pompa ciepła to trwała i solidna instalacja, która zagwarantuje wieloletnie użytkowanie bez awarii.

Warto pamiętać, że pompa ciepła i cały układ ogrzewania powinny być projektowane tak, aby zaspokoić potrzeby energetyczne domu. Należy ocenić zastane warunki gruntowe i głębokość, na jakiej przepływają wody podziemne (w przypadku gruntowej pompy ciepła), a także zbadać, ile ciepła można uzyskać w danym miejscu. Choć zasada działania pompy ciepła jest prosta, prace instalacyjne wymagają dokładnych badań, precyzyjnego projektowania i dużej dozy doświadczenia. Dlatego zakładaniem pomp ciepła zajmują się wyłącznie wyspecjalizowane w tym firmy. 

Nawiązanie współpracy z taką firmą, która nie tylko doradzi optymalną w danym przypadku pompę, ale też zainstaluje ją, połączy z już istniejącym układem ogrzewania, a potem weźmie na siebie regularne przeglądy pompy i serwisowanie, pozwoli cieszyć się darmowym i przyjaznym dla środowiska ciepłem. Oszczędzaj każdego dnia, czerpiąc z niekończącego się ciepła ukrytego tuż pod Twoimi stopami! 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz