Materiał Partnera

Zasady doboru odpowiedniego sita do kombajnu

Zasady doboru odpowiedniego sita do kombajnu

Kombajn rolniczy to maszyna, która odgrywa znaczącą rolę we wstępnym oczyszczaniu plonów. Umożliwia to wbudowana w jego konstrukcję wialnia ze stalowymi sitami. Te z kolei stanowią elementy wymienne, które mogą mieć konstrukcję otworową lub żaluzjową. Czym charakteryzują się poszczególne modele i od czego zależy ich dobór? Na te pytanie odpowiadamy poniżej w artykule.

Funkcja sita w kombajnach

Czas żniw to moment, w którym główną rolę na polu odgrywają kombajny. Inne wykorzystuje się do zbioru ziarniaków i zbóż, a jeszcze inne do roślin bulwowych czy sadowniczych. Bez względu na przeznaczenie, każdy z nich pozwala nie tylko wydobycie plonów, ale także ich wstępną obróbkę. W modelach zbożowych pod tym względem istotny podzespół stanowi wialnia, wyposażona w wentylator oraz dwa sita żaluzjowe bądź perforowane. To właśnie za pomocą tych elementów możliwe jest oczyszczenie ziaren z zanieczyszczeń takich jak słoma, łuski, resztki kłosów, piasek, kamienie, nasiona chwastów. Muszą być zatem dobrane odpowiednio do rodzaju zbieranych roślin, jak również całkowicie sprawne, aby proces był efektywny. Stąd też przygotowując maszynę rolniczą do pracy w polu, należy także dokładnie sprawdzić ich stan techniczny. W przypadku wysokiego stopnia wyeksploatowania – widoczne przetarcia lub dziury, rdza – konieczna okazuje się jego wymiana.

Rodzaje sit stosowanych w kombajnach

Jak zostało wspomniane, do tego rodzaju maszyn rolniczych są przeznaczone dwa typy elementów: otworowe lub żaluzjowe. Pierwsze z wymienionych charakteryzują się prostą konstrukcją – składają się bowiem z szeregu oczek o konkretnej średnicy. Wykorzystuje się je najczęściej, ponieważ nie są podatne na zapychanie, zwłaszcza gdy plony w czasie zbioru są wilgotne. Ma to ogromne znaczenie dla sprawnego przebiegu żniw. Nadają się ponadto do obróbki wielu gatunków roślin, jednak należy się zaopatrzyć w kilka ich modeli – rozmiar perforacji musi być dopasowany do rodzaju plonu. Produkcją różnorodnych komponentów w tym zakresie zajmuje się na przykład Wytwórnia Sit „Sitono” z miejscowości Stroszki.

Większą uniwersalnością cechują się natomiast warianty żaluzjowe. Składają się z ramki, w której w ustalonych odstępach rozmieszczone są druty, a do nich natomiast przymocowane lamele. Taka budowa pozwala na swobodną regulację stopnia otwarcia blaszek, dlatego za pomocą jednego sita można oczyszczać rośliny odmiennych gatunków. Ze względu na to coraz częściej zastępują one opisane wcześniej warianty otworowe. Niemniej jednak, w przypadku koszenia kukurydzy te szybciej się zapychają. Stąd też przy doborze należy kierować się przede wszystkim gatunkiem plonów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz