Artykuł sponsorowany

Zasady bezpieczeństwa przy wyburzaniu budynków

Zasady bezpieczeństwa przy wyburzaniu budynków

Z punktu widzenia prawa rozbiórka budynku od jego wyburzenia niczym się nie różni, jednak w praktyce różnica między tymi pojęciami jest – w dużym uproszczeniu można stwierdzić, że wyburzenie to zaawansowana metoda rozbiórki. Proste rozbiórki można wykonywać ręcznie, by w przyszłości niektóre elementy konstrukcyjne wykorzystać ponownie – wyburzenie to natomiast całkowite zniszczenie obiektu, przy którym potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, a czasem także materiały wybuchowe. Co mówi prawo o zasadach bezpieczeństwa przy wyburzaniu budynków?


Wyburzanie budynków w przepisach ogólnie

Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy wyburzaniu budynków znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, ponieważ rozbiórki (a więc i wyburzenia) zaliczamy do robót budowlanych właśnie. Pierwszy rozdział Rozporządzenia mówi o przepisach ogólnych, dalej kolejno na temat: warunków przygotowania i prowadzenia robót budowlanych, zagospodarowania terenu budowy, warunków socjalnych i higienicznych, wymagań dotyczących miejsc pracy, instalacji i urządzeń elektroenergetycznych, maszyn i urządzeń technicznych, rusztowań i ruchomych podestów roboczych itd. Dopiero w kolejnych rozdziałach czytamy o konkretnych rodzajach robót – od Rozdziału 9. o robotach na wysokościach po Rozdział 18. o robotach rozbiórkowych i Rozdział 19. o robotach budowlanych wykonywanych z użyciem materiałów wybuchowych.


Konkrety dotyczące bezpieczeństwa przy wyburzaniu budynków

Jak mówią nam przedstawiciele firmy Messa z Bytomia, w obu rozdziałach Rozporządzenia znajdziemy sporo ogólników (np. o tym, że roboty rozbiórkowe powinny być wykonywane na podstawie dokumentacji projektowej), a wyłuskać można jedynie kilka konkretów – i to właśnie te konkrety postaramy się w klarowny sposób wymienić. Roboty należy wstrzymać w przypadku, gdy prędkość wiatru przekracza 10 m/s. Zabronione jest przewracanie ścian lub innych części obiektu przez podkopywanie i podcinanie. W czasie wykonywania robót rozbiórkowych sposobami zmechanizowanymi (np. koparką wyburzeniową) wszystkie osoby i maszyny powinny znajdować się poza strefą niebezpieczną. W czasie wykonywania robót rozbiórkowych sposobem przewracania długość umocowanych lin powinna być trzykrotnie większa od wysokości obiektu, a ich umocowanie powinno być niezawodne. Dalsza część Rozporządzenia mówi o robotach budowlanych wykonywanych z użyciem materiałów wybuchowych w sensie stricte. Co z tego naszym zdaniem wynika? - Otóż konkretnych wytycznych w Rozporządzeniu jest na tyle niewiele, że nie bez powodu przy planowaniu wyburzania budynku inżynier powinien przygotować instrukcję bezpiecznego wykonywania robót wyburzeniowych dla konkretnego obiektu, na konkretnym terenie, z konkretnym sąsiedztwem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz