Artykuł sponsorowany

Zasada działania immobilisera

Zasada działania immobilisera

Immobiliser to od dłuższego czasu standardowe zabezpieczenie stosowane w autach. Znacząco podnosi bezpieczeństwo od kradzieży. Co wiemy o immobiliserach? Na jakiej zasadzie działają? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu typowemu już, ale dla wielu wciąż tajemniczemu rozwiązaniu, które uchroniło setki samochodów przed zakusami złodziei.

Czym jest immobiliser?

Słowo to możemy znaleźć w dwóch pisowniach: „immobiliser” lub „immobilizer”. Pierwsza wywodzi się z języka angielskiego, druga zaś z jego amerykańskiej odmiany. Chodzi jednak o to  samo. Na potrzeby tego tekstu przyjmijmy wersję „immobiliser”.

Immobiliser to elektroniczne zabezpieczenie pojazdu mechanicznego przed uruchomieniem go przez osoby niepowołane. Pod względem technicznym jest to kod utrwalony na płytce elektronicznej. Immobiliser jest albo wbudowany w kluczyk – wówczas w stacyjce znajduje się czytnik – albo stanowi samodzielne zabezpieczenie i wtedy czytnik także jest instalowany niezależnie. Nowoczesne immobilisery nie potrzebują nawet zetknięcia nośnika z czytnikiem – wystarczy zbliżenie.

Jak działa immobiliser?

Aby immobiliser zadziałał, należy zbliżyć lub zetknąć nadajnik (to ta część umieszczona najczęściej w kluczyku, inaczej nazywana też transponderem) z odbiornikiem (ten ulokowany jest na ogół w stacyjce) oraz odpalić samochód. Dochodzi wtedy do wymiany sygnałów pomiędzy kluczykiem (nadajnik) a stacyjką (odbiornik). Jeżeli sygnał jest zgodny, immobiliser przesyła sygnał do kluczyka zapłonu, a ten uruchamia z kolei proces sprawdzający. Jeżeli sygnały są takie same, kluczyk jest odbierany jako właściwy i powołany. Wówczas możliwe jest uruchomienie samochodu. Wszystko to trwa ułamki sekund.

Jeżeli sygnały są niezgodne, następuje blokada. Może to być np. odcięcie zasilania pompy paliwowej (paliwo nie jest wtłaczane do silnika – ten sposób jest najczęstszy), ale też odcięcie zapłonu lub nawet całej elektroniki. 

Immobiliser może być zamontowany fabrycznie lub dorobiony później. Instalacją i kodowaniem immobiliserów zajmuje się www.cartech.auto.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz