Artykuł sponsorowany

Zarybianie zbiorników wodnych okiem ichtiologa z Gospodarstwa Rybackiego Karp

Zarybianie zbiorników wodnych okiem ichtiologa z Gospodarstwa Rybackiego Karp

Zarybianie zbiorników wodnych to sposób na stworzenie bogatego ekosystemu i atrakcyjnego łowiska. Specjalista z Gospodarstwa Rybackiego Karp wyjaśnia, że wiele gatunków ryb pełni rolę „filtra”, oczyszczając akwen z fitoplanktonu, i poprawiając ogólny stan wód. Bez względu na to czy chcesz stworzyć łowisko dla wędkarzy, czy kąpielisko, rozważ wpuszczenie do stawu narybku ze sprawdzonej hodowli.

Zarybianie stawów – poznaj najlepszy termin

Zarybianie zbiorników wodnych przeprowadza się zazwyczaj w kwietniu lub na początku maja, gdy temperatura wody sięga co najmniej 8 stopni Celsjusza. Wcześniejsze wprowadzanie narybku jest niewskazane, ponieważ ryby, wybudzone ze stanu letargu zimowego, mogą doznać stresu, który skutkuje obniżeniem odporności na czynniki chorobotwórcze.

Przed wprowadzeniem obsady do zbiornika należy upewnić się, że staw już dojrzał. Aby mieć pewność, że w akwenie zapanowała równowaga biologiczna, należy odczekać co najmniej 4 tygodnie i dopiero wtedy wykonywać zarybienie. Najważniejszą oznaką, że akwen jest gotowy na wprowadzenie ryb jest obecność glonów. Równie ważna jest roślinność wynurzona, której rozrost należy kontrolować mechanicznie

– mówi pracownik Gospodarstwa Rybackiego Karp.

Zarybianie akwenów – ile ryb wpuścić?

Wielkość zarybienia zależy od wielkości zbiornika i rozmiarów gatunku, który chcemy chować. Jak wskazuje specjalista z hodowli Karp, największą popularnością wśród właścicieli stawów cieszą się rodzime gatunki, takie jak: okoń, lin, karaś oraz szczupak. Oprócz tego warto wprowadzić do wody trochę płoci i leszcza, które posłużą jako baza pokarmowa dla drapieżników. W starszych zbiornikach, posiadających własny ekosystem, można wprowadzić nieco więcej narybku bez obawy, że zabraknie pokarmu bądź dojdzie do znaczących zmian warunków środowiskowych. Uwaga! Do transportu ryb wykorzystuje się plastikowe worki wypełnione wodą i powietrzem. Przed wprowadzeniem ryb do zbiornika konieczne jest ułożenie worka na powierzchni wody, aby doszło do zrównania temperatur.

Opracowanie:
Osiecznica, Krośnieńska 2
tel. 68 383 51 27
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz