Artykuł sponsorowany

Zapobiegnij niedosłuchowi - regularnie badaj słuch!

Zapobiegnij niedosłuchowi - regularnie badaj słuch!

Niedosłuch i całkowita utrata słuchu to poważne schorzenia, które mogą powodować niską samoocenę i problemy w kontaktach społecznych. Mogą być również objawem chorobowym innego schorzenia. Z tego powodu każde pogorszenie słuchu powinno motywować do jak najszybszej wizyty u lekarza w celu uzyskania odpowiedniej diagnozy. Co to jest badanie słuchu i jak wygląda? Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u lekarza laryngologa.

Najczęstsze powody utraty słuchu

Pogorszenie i stopniowa utrata słuchu mogą wystąpić u każdego z nas, jednak najczęściej występują u osób powyżej 50 roku życia i tych, u których występowała nadmierna ekspozycja na hałas. Istnieje również szereg innych czynników, które mogą powodować problemy ze słuchem. Są to m.in: infekcje wirusowe (np. świnka lub odra), urazy uszu, genetyczne predyspozycje, przyjmowanie pewnych leków, zapalenie ucha środkowego, wypadki, otoskleroza (dysfunkcja błędnika), czy nagromadzenie woskowiny.

Utrata słuchu często powoduje objawy, które różnią się w zależności od pacjenta. Istnieje jednak kilka ogólnych symptomów wskazujących na problemy ze słyszeniem. Wystąpienie jednego lub wielu z nich powinno skłonić pacjenta do konsultacji z otolaryngologiem i przeprowadzenia badań. Zastanów się nad wizytą u lekarza, jeśli: często prosisz osobę, z którą rozmawiasz, aby powtórzyła to, co powiedziała; słabo słyszysz rozmówcę podczas rozmowy przez telefon; czujesz się bardzo niekomfortowo w hałaśliwym otoczeniu; trudno rozmawia Ci się z kilkoma rozmówcami, ustawiasz głośność radia lub telewizora, która przeszkadza innym domownikom, masz uczucie zatkanego lub zablokowanego ucha, słyszysz przytłumione dźwięki, jakby przenikające przez barierę; często pojawiają się szumy uszne i dzwonienie w uszach; aby wywnioskować, co mówi rozmówca, musisz przyglądać się uważnie, aby wywnioskować co mówi z ruchów jego ust.

Poznaj rodzaje badań słuchu

Badania słuchu pozwalają na dokładną diagnozę i określenie stopnia ubytku słuchu. Można je podzielić na dwa rodzaje:

  • obiektywne badania słuchu – są wykonywane przy użyciu specjalistycznego sprzętu i nie wymagają ścisłej współpracy z pacjentem. Wyniki nie zależą od jego osobistej oceny, więc pacjent nie ma na nie wpływu. Przykładem badań obiektywnych jest np. tympanometria.

  • subiektywne badania słuchu - przeprowadzane są przy czynnym udziale pacjenta. Najprostszym z nich jest badanie, podczas którego lekarz stoi w pewnej odległości od pacjenta i zadaje mu pytania (np. szeptem). Tego typu badanie może wykonać lekarz rodzinny i na tej podstawie można zostać skierowanym na konsultację do otolaryngologa, który przeprowadzi pełną diagnostykę.

Podstawowe badania fizykalne wykonywane są przez laryngologów z Niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej Lar-Med. Konsultacja z lekarzem specjalistą rozpoczyna się od rozmowy, która pozwala na ocenę zmian słyszenia, jakie pacjent zauważył. Na podstawie wywiadu lekarz zleci dalsze badania. To także doskonały czas na rozwianie wszelkich wątpliwości i obaw dotyczących ich przebiegu. Warto udać się do specjalisty po zauważeniu niepokojących objawów, aby uniknąć poważnych powikłań wynikających z zaniedbania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz