Zapalenie oskrzeli – czy powinniśmy się go bać?

Zapalenie oskrzeli – czy powinniśmy się go bać?

Zapalenie oskrzeli, ze względu na podobne objawy, łatwo pomylić z przeziębieniem. Jeśli jednak kaszel nie mija po kilku dniach, to znak, że powinieneś pójść do lekarza. Nieleczone zapalenie oskrzeli może przybrać formę przewlekłą i pozostawić ślady na całe życie. Jak rozpoznać i wyleczyć tą chorobę? Kto jest najbardziej narażony na infekcję oskrzeli?

Co to jest zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli jest dosyć poważną infekcją górnych dróg oddechowych. Może ono przybrać formę ostrą – wówczas jest to łagodna infekcja wirusowa, która mija po kilku dniach – lub przewlekłą. W takim przypadku konieczne jest wykonanie badań w kierunku astmy, zapalenia zatok i innych chorób układu oddechowego. Może być potrzebny także antybiotyk.

Co jest przyczyną infekcji? Najczęściej są to rhinowirusy. Możemy się nimi zarazić przede wszystkim drogą kropelkową lub poprzez dotknięcie zakażonego przedmiotu czy dłoni i późniejsze przeniesienie go w okolice jamy ustnej. Osoba, od której się zaraziliśmy, wcale nie musi mieć chorych oskrzeli. Nawet jeśli ma niegroźne przeziębienie, ten sam wirus może zaatakować nas z większą siłą.

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

Objawy zapalenia oskrzeli mogą przypominać zwykłe przeziębienie. Są to:

  • uporczywy kaszel
  • złe samopoczucie
  • ból głowy
  • niewielka gorączka

Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

Jeśli infekcja przebiega łagodnie i bez powikłań, trwa zwykle około dziesięciu dni i nie wymaga specjalnego leczenia. Najlepiej jednak w trakcie trwania choroby pozostać w domu i odpoczywać, aby organizm szybciej się zregenerował i mógł bronić się przed powikłaniami.

W razie gorączki należy przyjmować leki obniżające temperaturę i pić dużo płynów. Zalecane jest również przyjmowanie witamin, które wzmacniają odporność. Możesz również skorzystać z naturalnych lekarstw – soku malinowego, miodu, czosnku i cytryny. Jeśli gorączka jest wysoka, być może doszło do nadkażenia bakteryjnego. Wówczas lekarz najprawdopodobniej przepisze antybiotyki.

W razie uporczywego kaszlu można stosować syropy wykrztuśne i leki hamujące odruch kaszlowy. Należy jednak pamiętać, że hamowanie kaszlu zatrzymuje również odkrztuszanie śluzu, przez co proces dochodzenia do zdrowia wydłuża się. Dlatego lekarz najprawdopodobniej zapisze ci inne leki do stosowania na dzień, a inne na noc. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby konieczne bywają leki wziewne.

Zapalenie oskrzeli u dzieci może mieć cięższy przebieg, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na leczenie najmłodszych. Chore dziecko powinno przebywać w wietrzonym pomieszczeniu. Konieczne jest również nawilżanie powietrza, aby wydzielina z nosa nie zdołała zaschnąć na wysuszonych błonach śluzowych. Dziecko należy również nawadniać – dobrym pomysłem są herbaty ziołowe. Chorego powinno się również codziennie kąpać.

Jeśli infekcja oskrzeli zdarzyła ci się raz, dwa razy do roku – nie masz powodów do obaw. Kaszel oskrzelowy, który nie ustępuje przez co najmniej trzy miesiące, jest jednak sygnałem, że prawdopodobnie jest to postać przewlekła choroby. Prowadzi ona do stopniowego upośledzenia drożności oskrzeli, rozdęcia płuc, duszności i inne niekorzystne następstwa zdrowotne. Może się również skończyć zapaleniem płuc, które jest już poważnym schorzeniem dróg oddechowych. Wówczas konieczne jest leczenie specjalistyczne.

Kto jest najbardziej narażony na zapalenie oskrzeli?

Na zachorowanie najbardziej narażeni są nałogowi palacze. Również bierne palenie zwiększa ryzyko choroby, ponieważ reakcją obronną na zanieczyszczenia w dymie tytoniowym jest właśnie odczyn zapalny w drogach oskrzelowych.

Wśród innych przyczyn tego schorzenia wyróżnia się zawodowe narażenie na pyły i substancje chemiczne, zanieczyszczenia powietrza, częste zakażenia dróg oddechowych w dzieciństwie i skłonności genetyczne.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz