Materiał Partnera

Zamki w Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej, które warto zobaczyć

Zamki w Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej, które warto zobaczyć

Zamki stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Każdy z nich posiada wyjątkową historię i zdumiewa urokiem. Podpowiadamy, które z nich warto zwiedzić. Są to miejsca, które każdego roku przyciągają rzeszę turystów. Zabytkowe budowle zachwycają różnorodnością stylów architektonicznych. Ich niesamowity klimat zainspirował wielu reżyserów, dzięki czemu stały się tłem dla kilku dużych produkcji filmowych.

Zamek Czocha

Zamek ten w XIII wieku stanowił warownię obronną pogranicza polsko-czeskiego, a następnie został przekształcony na siedzibę władz księstwa świdnicko-jaworskiego. W późniejszych latach był siedzibą rodów rycerskich. Zamkowe komnaty są bogato zdobione i zachwycają ciekawą architekturą. Pod zamkiem rozciąga się ogromna sieć podziemnych korytarzy, łączących najważniejsze miejsca w zamku. Przeznaczenie niektórych z nich nie jest do końca znane, dlatego z tym miejscem związanych jest wiele ludowych legend. Zamek Czocha uznawany jest za jedno z najbardziej nawiedzonych przez duchy miejsc w Polsce. Bez wątpienia najsłynniejszym duchem tej twierdzy jest Biała Dama – duch Gertrudy, która pokłócona z bratem, ściągnęła na jego zamek Husytów. Zamek ocalał, a zdrajczyni została stracona. Legenda głosi, że jej duszy nie chciano nawet w piekle, dlatego do dziś błąka się po twierdzy.

Zamek Chojnik

Pierwsze wzmianki o założeniach obronnych na górze Chojnik pochodzą z XIII wieku. W tym czasie Bolesław Łysy-Rogatka wzniósł tam dwór myśliwski. W późniejszych latach rozbudował go Bolko I Surowy. Gdy księstwem świdnicko-jaworskim zaczął rządzić Bolko II, uczynił Chojnik wielkim mocarstwem.

Zamek Chojnik, a właściwie jego ruiny, to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc, gdzie z zamkowej wieży podziwiać można piękno karkonoskich widoków. Do zamku prowadzą dwa szalki dostosowane do potrzeb zarówno pieszych turystów, jak i rowerzystów. Przy zamku działa karczma, w której można skosztować staropolskich dań. Na terenie zamku odbywają się liczne koncerty muzyki średniowiecznej oraz pokazy walk rycerskich. Z zamkiem związana jest również legenda o Kunegundzie – pięknej córce kasztelana, która postanowiła oddać rękę temu, który konno objedzie stojący na skarpie zamek. Setki konkurentów straciło życie z powodu kasztelanki. Pewnego dnia na zamku zjawił się tak przystojny młodzieniec, że Kunegunda była gotowa zrezygnować dla niego ze swoich postanowień. Ten jednak podjął się objechania zamku, a gdy udało mu się tego dokonać, rzucił rękawicę w geście pogardy dla kobiety, przez którą życie straciło wielu rycerzy i odjechał. Kunegunda z rozpaczy rzuciła się z zamkowej wieży na leżące u podnóża zamku skały. Do dziś na jednym z kamieni można zobaczyć odcisk jej ciała.

Gdzie nocować, zwiedzając Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską?

Chcąc zwiedzić najciekawsze miejsca w Karkonoszach i Kotlinę Jeleniogórską dobrze jest zatrzymać się w miejscu, z którego będzie się mieć bardzo dobry dojazd do wszystkich atrakcji turystycznych w regionie. Takim miejscem jest Zajazd pod Skarpą w Mysłakowicach. Obiekt znajduje się na głównej trasie łączącej Karpacz z Jelenią Górą. Miejsce to charakteryzuje się pięknymi okolicznościami przyrody i zapierającymi dech widokami.

Opracowanie:
Mysłakowice, Górska 2
tel. 75 643 93 51
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz