Materiał Partnera

Zamiast trawnika – zastosowanie kory w ogrodzie

Zamiast trawnika – zastosowanie kory w ogrodzie

Tradycyjny trawnik nie jest jednym rozwiązaniem, jakie możemy zastosować w naszym ogrodzie. Świetnym materiałem do ściółkowania jest kora drewniana. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu korę sosnową, ale sprawdzi się tu również kora świerkowa. Pełni ona podwójną funkcję – dekoruje ogród, ale przede wszystkim wzbogaca podłoże o liczne substancje odżywcze.

Kora sosnowa jako ściółka

Użycie kory sosnowej do ściółkowania jest dobrym rozwiązaniem, musimy jednak wiedzieć jaki rodzaj będzie najlepszy i w przypadku jakich roślin się on sprawdzi. Zawiera ona związki mineralne takie jak magnez fosfor i potas, a ponadto celulozę. Podczas rozkładu wzbogaca nimi podłoże i poprawia jego strukturę. Kora chroni również glebę przed rozwojem chwastów. Najlepszym źródłem kory do ściółkowania będzie firma, specjalizująca się w produkcji materiałów dekoracyjnych do ogrodu, taka jak Zrębkor, gdzie mamy pewność co do jakości kupowanego produktu.

 Świeża kora sosnowa ma lekko kwaśny odczyn i dlatego stosuje się ją do ściółkowania roślin kwasolubnych. Nie powinna być wykorzystywana w przypadku krzewów i drzew wymagających podłoża o zasadowym odczynie. Doskonale sprawdza się do ściółkowania na przykład iglaków, azalii, różaneczników czy też wrzosów. Może być też wykorzystywana przy roślinach tolerujących lekko kwaśny odczyn gleby.

Pamiętajmy też o tym, aby stosować korę drewnianą w odpowiedniej ilości. Musi ona mieć odpowiednio grubą warstwę, inaczej zostanie łatwo spłukana przez deszcz i ulegnie rozpadowi. Optymalne proporcje kory świerkowej to 80 litrów na metr kwadratowy powierzchni.

Kora sosnowa – świeża i przekompostowana

W sprzedaży znaleźć możemy korę świeżą oraz przekompostowaną. Pierwsza wolniej się rozkłada i wygląda bardziej dekoracyjnie. Jednocześnie jednak zawiera więcej związków organicznych szkodliwych dla roślin i utrudniających ich rozwój. Podczas rozkładu natomiast pozbawia glebę dużej ilości azotu i z tego powodu rośliny ściółkowane świeżą korą sosnową muszą być intensywnie nawożone preparatami z azotem na początku sezonu.

Kora przekompostowana jest ciemniejsza, a przy tym mniej dekoracyjna. Należy ją też częściej uzupełniać, ponieważ szybciej się rozkłada. Jest mniej kwaśna oraz bogatsza w składniki mineralne, lepiej też magazynuje wodę.

Kora do ściółkowania może być umieszczana bezpośrednio na podłożu lub specjalnym podkładzie – z włókniny czy agrotkaniny. Umieszczona na powierzchni gleby szybciej się rozkłada i wymaga częstego uzupełniania, ale skuteczniej użyźnia podłoże. Kora na podkładzie utrzymuje się dłużej i lepiej chroni glebę przed wysychaniem, ale jednocześnie w mniejszym stopniu wzbogaca podłoże roślin.

Opracowanie:
Łukowa 14
tel. 502 267 466
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz