Artykuł sponsorowany

Założenie spółki cywilnej – co warto wiedzieć?

Założenie spółki cywilnej – co warto wiedzieć?

Jedną z najprostszych form działalności w Polsce jest spółka cywilna. Nie ma ona osobowości prawnej i jest doskonałym rozwiązaniem dla osób chcących prowadzić małe przedsiębiorstwo z jednym lub kilkoma wspólnikami. Łatwość założenia firmy w takiej postaci czy niskie koszty z tym związane to kolejne z zalet. O jakich jeszcze warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji o rejestracji działalności w tego typu formie?

Kiedy spółka cywilna to dobre rozwiązanie?

Chęć założenia przedsiębiorstwa przez dwie lub więcej osób to stosunkowo często spotykana sytuacja w sektorze biznesowym. Jeśli w planach taka firma nie ma mieć rozbudowanej struktury, dobrym wyborem będzie spółka cywilna. Jest ona przede wszystkim świetnym rozwiązaniem dla działalności rodzinnych. Dobrze sprawdza się także wtedy, gdy wspólników jest np. tylko dwóch. Wynika to z niewielkiej ilości formalności związanych z założeniem oraz samym prowadzeniem przedsiębiorstwa w takiej formie.

Nieskomplikowana spółka cywilna jest zatem korzystna dla małych firm. Przed jej rejestracją warto jednak przemyśleć planowane działania biznesowe. Pełnego wsparcia w zakresie dopasowania formy działalności do charakterystyki funkcjonowania przedsiębiorstwa udzieli kancelaria rachunkowo-podatkowa Eurofinanse. Obsługa księgowa przydaje się też przy rozliczaniu spółki cywilnej. Pomoc specjalistów usprawnia także sam proces rejestracji firmy w wymaganych urzędach. Jak przebiega ten proces?

W jaki sposób powstaje spółka cywilna i jakie są jej zalety?

Pierwszym etapem przy uruchomieniu firmy w opisywanej postaci jest założenie przez wspólników odrębnych jednoosobowych działalności gospodarczych. Czynność tę realizuje się poprzez dokonanie wpisu w CEIDG. Następnie jest on aktualizowany – przedsiębiorcy wskazują nazwę spółki cywilnej i przedstawiają jej umowę. Istotne są też kwestie związane z podatkiem VAT. Przy działalności w tego typu uproszczonej formie z powodzeniem można zostać jego płatnikiem. Niezbędne jest do tego wypełnienie stosownych druków w urzędzie skarbowym.

Konieczna jest również wizyta w GUS, gdzie uzyskuje się kluczowy dla prowadzenia spółki cywilnej REGON. Wraz z numerem NIP nadanym przez urząd skarbowy działalność jest gotowa do legalnego funkcjonowania na rynku. Proste rozliczanie, niezbyt skomplikowana rejestracja, brak większych kosztów z nią związanych – to najważniejsze zalety opisywanej formy przedsiębiorstwa. Wspólnicy nie muszą uiszczać wkładu początkowego. W razie wątpliwości przy zakładaniu działalności tego typu najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z kancelarią rachunkowo-podatkową.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz