Materiał Partnera

Zalety wkładów kominowych z tworzywa

Zalety wkładów kominowych z tworzywa

Charakterystyczne dla obecnych czasów poszukiwanie nowoczesnych sposobów na ogrzewanie budynków nie ogranicza się jedynie do coraz szerszego wykorzystania ekologicznych i odnawialnych źródeł ciepła. Zaawansowany system grzewczy powinien mieć też dobrze dobrany wkład kominowy o dużej trwałości i funkcjonalności. Dowiedz się więcej o innowacyjnych wkładach kominowych z tworzywa.

Wkład kominowy z tworzywa sztucznego – jak to możliwe?

Tworzywa sztuczne to materiały, które nie kojarzą się z odpornością na wysokie temperatury czy też bezpieczeństwem ich stosowania w pobliżu ognia. Dlatego wykonywanie z nich choćby części przewodów kominowych może wydawać się ekstrawaganckim pomysłem. Sprawa staje się jednak prostsza, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że nowoczesne systemy grzewcze nie wytwarzają spalin o wysokich temperaturach. Dotyczy to np. urządzeń gazowych, a przede wszystkim kotłów kondensacyjnych, które świetnie współpracują
z przewodami z tworzywa. Liczne zalety nie przekonują jednak sceptyków, przez co w naszym kraju wkłady kominowe z tworzyw nie są rozwiązaniem popularnym, a inwestorzy znacznie chętniej wybierają mniej funkcjonalne i trwałe w tej sytuacji wkłady stalowe.

Wkłady kominowe z tworzywa do kotłów kondensacyjnych

Wkłady z tworzywa są najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku zastosowania kotła kondensacyjnego do wytwarzania ciepła w budynku. Dlaczego? Jak mówi przedstawiciel firmy JP-Instalacje sp.j.: Tworzywo przede wszystkim słabo przewodzi ciepło, co jest dużą zaletą wpływającą na efektywność urządzeń niskotemperaturowych. Dotyczy to zwłaszcza kotłów kondensacyjnych, ponieważ różnica temperatur spalin i powietrza do spalania jest konieczna do ich prawidłowego działania. Wykorzystanie specjalnego rodzaju polipropylenu do produkcji takich wkładów kominowych sprawia, że są one odporne nawet na temperatury rzędu 120-140oC, podczas gdy temperatura spalin w tego typu urządzeniach jest o połowę niższa. Dodatkowo mają one bardzo wysoką wilgotność zbliżającą się do 100%. Można więc powiedzieć, że nie ma żadnego zagrożenia związanego ze stosowaniem wkładów z tworzywa w połączeniu z kotłami kondensacyjnymi, a jest to wręcz wskazane.

Dlaczego warto stosować wkłady kominowe z tworzywa sztucznego?

Oprócz wymienionych wyżej zalet wynikających ze specyfiki pracy kotłów kondensacyjnych, wkłady kominowe z nowoczesnych polimerów mają też inne atuty. Bardzo istotna jest całkowita antykorozyjność materiału. Ma to ogromne znaczenie w przypadku odprowadzania spalin o znacznej wilgotności. Niska przewodność cieplna zabezpiecza też przewody kominowe przed zamarzaniem. Jest to szczególnie istotne w obszarach, w których występują bardzo niskie temperatury, czyli w zasadzie w całej Polsce.

Wbrew temu, co można niekiedy usłyszeć lub przeczytać, stosowanie wkładów kominowych z tworzyw sztucznych nie jest w naszym kraju zabronione. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, może być nawet wskazane. Wszelkie wątpliwości wynikają z błędnej interpretacji przepisów, dlatego nie trzeba obawiać się montażu tego rozwiązania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz