Artykuł sponsorowany

Zalety tynku gipsowego – o tym musisz wiedzieć!

Zalety tynku gipsowego – o tym musisz wiedzieć!

Gips to szaro-biała miękka mieszanka, która zawiera uwodniony siarczan wapnia. Ten powszechnie wykorzystywany materiał jest w pełni przyjazny dla środowiska i nie wymaga skomplikowanej obróbki. Tynk gipsowy ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym tynkiem piaskowo-cementowym. Sprawdźmy, z czego wynika jego popularność i co trzeba wiedzieć o tynkowaniu gipsowym.

Tynk gipsowy kontra tynk piaskowo-cementowy – porównanie

Tynk piaskowo-cementowy wymaga 21 dni oczekiwania na utwardzenie i osadzenie. W ciągu tych 21 dni wymaga obfitego spryskiwania wodą, a w pomieszczeniu nie można przeprowadzać żadnych prac. Tynk gipsowy wysycha znacznie szybciej – wystarczą 3 dni do jego całkowitego osadzenia. Co za tym idzie, tynk gipsowy pozwala zaoszczędzić sporo czasu na budowie, a jak wiadomo, czas to pieniądz.

Tynk gipsowy – wpływ na środowisko

Piasek potrzebny do wykonania tynku piaskowo-cementowego pochodzi z koryt rzecznych, co nie jest korzystne z ekologicznego punktu widzenia. Gips jest substancją występującą naturalnie, która osadza się z wód jeziornych i morskich, a także występuje w grubych i szerokich pokładach osadowych. Co więcej, istnieje możliwość sztucznego syntetyzowania gipsu.

Warto przy tym zauważyć, że w ciągu 21 dni utwardzania tynk cementowo-piaskowy należy stale przemywać wodą, aby całkowicie zwilżyć ściany. Proces ten zmniejsza ryzyko nagłego wysychania, kurczenia się i powstawania pęknięć, a także pozwala na powolne wiązanie cementu, zapewniając lepszą twardość. Gips nie wymaga uzdatniania wodą, co pozwala zmniejszyć jej zużycie, a tym samym działać dla dobra środowiska naturalnego.

Tynk gipsowy – zalety tynkowania gipsowego

W przeciwieństwie do tynku cementowo-piaskowego, który wymaga przesiewania piasku w celu usunięcia dużego żwiru, a następnie ciągłego mieszania i ubijania, gips można od razu łączyć z wodą w celu uzyskania pożądanej konsystencji. Co więcej, zabrudzenia gipsowe są łatwe do czyszczenia z podłogi – w odróżnieniu od mieszanek cementowych.

Gips jest także bardzo lekki w porównaniu z tynkiem piaskowo-cementowym, dzięki czemu zapewnia większą wytrzymałość w przypadku stosowania przy sufitach podwieszanych i innych konstrukcjach wspornikowych, dlatego jest chętnie wykorzystywany przez profesjonalne firmy budowlane, takie jak Poltynk. Mniejszy ciężar ram sprawia, że ​​są bardziej wytrzymałe i trwałe, a także zapewniają lepszą ochronę nawet w przypadku zagrożeń naturalnych, takich jak trzęsienie ziemi. Gips jest ognioodporny i niepalny, ponieważ zawiera dużo wody, dlatego jest bezpiecznym materiałem do pokrycia ścian wewnętrznych domu.

Warto też zauważyć, że pokrycie ścian gipsem zapewnia lepszą akustykę w domu, co oznacza mniejsze echo w pomieszczeniu.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz