Materiał Partnera

Zalety stosowania soczewek kontaktowych

Zalety stosowania soczewek kontaktowych

Okulary przez bardzo długi czas były jedyną deską ratunku dla osób cierpiących na wady wzroku. Mimo, że historia soczewek kontaktowych jest bardzo długa, to dopiero stosunkowo niedawno zyskały one dużą popularność, stając się realną alternatywą dla okularów.

Komfort użytkowania

To najważniejsza z zalet soczewek kontaktowych i główny powód, dla którego wiele osób się na nie decyduje. Współczesne soczewki są bezbolesne, to znaczy że po założeniu ich na gałkę oczną w ogóle nie czujemy ich obecności. Nie posiadają one wad okularów - nie zachodzą mgłą przy wchodzeniu z mrozu do ciepłego pomieszczenia, nie mokną w czasie opadów deszczu lub śniegu. Mogą być spokojnie noszone w połączeniu z nakryciami głowy, gdyż nie posiadają oprawek, które mogą boleśnie wpijać się w skórę i uszy, a także podczas uprawiania nawet bardzo dynamicznych dyscyplin sportowych. Ponadto soczewki zapewniają taką samą jakość widzenia podczas patrzenia we wszystkich kierunkach - znanym problemem z jakim zmagają się osoby noszące okulary jest pogorszenie jakości obrazu w przypadku widzenia peryferyjnego. W soczewkach problem ten nie występuje.

Różnorodność soczewek

Dostępne soczewki na rynku możemy podzielić na wiele kategorii, w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, do jakiej wady wzroku zostały przeznaczone oraz czasu ich przydatności do użycia. Ilość możliwych kombinacji jest bardzo duża, to którą wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji oraz wymagań.

Estetyka

Kiedy nosimy soczewki, osoba która widzi naszą twarz nie jest w stanie stwierdzić, czy faktycznie je mamy, czy też nie, są całkowicie przezroczyste i niewidoczne. Jest to bardzo ważny plus dla osób, które uważają, że okulary są nieestetyczne lub po prostu z jakiegoś powodu nie chcą sygnalizować otoczeniu, że mają wadę wzroku. Na rynku znajdziemy również soczewki kosmetyczne, które nie korygują wady, lecz jedynie zmieniają wygląd oka, np. poprzez zmianę koloru tęczówki.

Cena

Korzystanie z soczewek jest tańsze i nie wymaga tak dużej odpowiedzialności, niż w przypadku okularów. Soczewki jednodniowe po prostu wyrzucamy po zdjęciu ich z oka, soczewki długoterminowe dezynfekujemy i myjemy po każdorazowym użyciu aż do czasu ich zużycia. Jest to znacznie prostsze i wygodniejsze, niż nieustanne dbanie o stan okularów, które są drogie, a jakiekolwiek zarysowanie szkła sprawia, że stają się one bezużyteczne.

Warto mieć na uwadze, że podobnie jak okulary, szkła kontaktowe powinny być dobrane przez profesjonalnego optyka. Pomoc w wybraniu soczewek znajdziemy między innymi w NZOZ OKO Brillowscy Kartuzy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz