Artykuł sponsorowany

Zalety profesjonalnego prania dywanów orientalnych

Zalety profesjonalnego prania dywanów orientalnych

Dywany orientalne to coś o wiele więcej, niż element aranżacji wnętrz czy ciekawy dodatek. Są one przykładem dziedzictwa kulturowego. Ręcznie tkane, o niepowtarzalnym wzornictwie, z najwyższej jakości materiałów i z różnych zakątków świata dywany orientalne mogą zdobić wnętrze i nadawać mu wyjątkowy charakter przez wiele lat, jednak wymaga to odpowiedniego prania i impregnacji. Dlaczego warto zlecić to zadanie profesjonalnej pralni?

Dlaczego lepiej nie prać dywanów orientalnych samodzielnie?


Dywany orientalne znacząco różnią się od pozostałych dywanów, produkowanych maszynowo czy przy użyciu materiału o niższej jakości. Są przede wszystkim znacznie delikatniejsze, głównie ze względu na ręczne tkanie lub wiązanie. Należy je prać z odpowiednim wyczuciem, aby go nie uszkodzić, a także dokładnie sprawdzić dywan jeszcze przed rozpoczęciem prania celem sprawdzenia, czy już w tym momencie nie posiada on żadnych uszkodzeń. Konieczne jest również badanie stabilizacji kolorów dywanów orientalnych, aby dobrać odpowiednie środki piorące. Ich największym problemem jest migracja kolorów, ponieważ delikatne runo dywanów barwione jest naturalnymi barwnikami, które w zetknięciu z wodą mają tendencję do migracji. W ten sposób możemy uniknąć powstania nieestetycznych, trwałych przebarwień, a także wypłukania koloru.

Biorąc pod uwagę fakt, że wiele dywanów orientalnych to dzieła sztuki o wieloletniej historii, kluczowe znaczenie ma również ich transport. Niektóre pralnie, w tym nasza, oferują pranie dywanów z transportem – pracownik odbiera dywany od klienta, a po zakończeniu czyszczenia dostarcza je pod wskazany adres. Rozwiązanie to jest dla klientów komfortowe i pozwala im nie tylko zaoszczędzić czas, ale także nie martwić się o ewentualne uszkodzenia powstałe podczas transportu, szczególnie jeśli dywany te są pokaźnych rozmiarów – dodaje specjalista z firmy My Pierzemy w Warszawie.

 

Profesjonalne pranie ręczne dywanów orientalnych

 

Profesjonalne pralnie przeprowadzają czyszczenie dywanów orientalnych z wyjątkową ostrożnością. Zatrudniany w nich personel jest doświadczony i wykwalifikowany pod kątem prania takich dywanów. Często sam proces przygotowania do prania trwa o wiele dłużej, niż proces prania zwykłego dywanu. Pranie ręczne najczęściej odbywa się metodą perską, która uznawana jest za najdelikatniejszą, a przy tym wysoce skuteczną. Po przeprowadzeniu badania stabilizacji kolorów, sprawdzeniu stanu dywanu oraz ocenie stopnia zabrudzenia, wybierane są specjalistyczne środki piorące. Następnie dywan jest dogłębnie odkurzany, aby pozbyć się wszelkich nieczystości stałych i zawartości sypkich. Po umieszczeniu w specjalnym preparacie dywan jest czyszczony ręcznie, po czym spłukiwany i zbierany przy pomocy specjalnego zbieraka aż do momentu, gdy będzie całkowicie wyprany. W międzyczasie dywan należy odwracać w regularnych odstępach czasu, aby zachował równomierną kolorystykę. Suszenie przeprowadza się w odpowiedniej temperaturze i rozciągany w razie potrzeby. Dywany orientalne prane tą metodą są dogłębnie oczyszczone, przywracany jest im dawny blask oraz elastyczność włosia.

 

Pranie dywanów orientalnych na wskroś

 

Pranie na wskroś jest najskuteczniejszą, powszechnie stosowaną przez profesjonalne pralnie dywanów metodą. Jak sama nazwa wskazuje, polega ono na praniu dywanu z obu stron, dzięki czemu wszystkie zabrudzenia, w tym również te, które utkwiły wewnątrz runa, są sukcesywnie usuwane. Niektóre dywany orientalne, w tym jedwabne czy wełniane, mogą być prane również tą metodą. Pranie na wskroś przeprowadzane jest wyłącznie przez doświadczone, profesjonalne firmy i jest wskazane, gdy zabrudzenia powstałe na dywanie orientalnym są niemożliwe do usunięcia podczas prania ręcznego. Przygotowanie do prania na wskroś również obejmuje badanie stabilizacji koloru oraz ocenę stanu dywanu. Następnie dywany są dokładnie trzepane przez specjalne automaty, po czym odkurzane z obu stron. Odpowiednio dobrany środek piorący nanosi się przy pomocy aparatu piorącego, a następnie spłukuje dywan czystą wodą pod ciśnieniem i odwirowuje wodę z runa z użyciem specjalnych wirówek. Pranie dywanu kończy suszenie, trwające nawet do 12 godzin. Metoda ta pozwala usunąć nawet do 95% wilgoci, która gromadzi się we włosiu.

 

Impregnacja dywanów orientalnych

 

Doświadczenie, wiedza, odpowiednie środki piorące czy maszyny dedykowane do czyszczenia dywanów orientalnych to nie jedyne powody, dla których warto powierzyć pranie dywanu specjalistom. Profesjonalne pranie dywanów składa się zarówno z czyszczenia, jak i stosownej impregnacji. Jest ona niezbędna, aby zapobiec powstawaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń, spowolnić wchłanianie brudu przez włosie, chronić dywan przed mikrouszkodzeniami oraz przedłużyć jego żywotność. Do profesjonalnej impregnacji stosuje się lanolinę, czyli naturalną substancję pochodzenia zwierzęcego, uzyskiwaną podczas czyszczenia wełny owczej. Zwierzęta te produkują lanolinę, aby ochronić i natłuścić swoją sierść, dlatego lanolinę uważa się za skuteczną i w pełni bezpieczną substancję do impregnacji delikatnego runa dywanów orientalnych. Profesjonalne pranie przy pomocy odpowiednio dobranej metody i środków oraz zakończone impregnacją, w przeważającej większości przypadków nadaje dywanom orientalnym pięknego wyglądu i sprawia, że runo staje się puszyste i miłe w dotyku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz