Materiał Partnera

Zalety powierzenia usług rachunkowych firmie zewnętrznej

Zalety powierzenia usług rachunkowych firmie zewnętrznej
Prowadzenie firmy w Polsce wiąże się z irytującą papierologią zajmującą cenny czas, który moglibyśmy poświęcić na pozyskiwanie nowych klientów. Zamiast pilnować stale zmieniających się przepisów księgowych, coraz więcej firm decyduje się na powierzenie tych kłopotliwych obowiązków firmie z zewnątrz. Dlaczego opłaca się prowadzić księgowość poza firmą?


Przedsiębiorcy szybko uczą się, że poświęcanie czasu na sprawy niezwiązane bezpośrednio z biznesem jest tak naprawdę stratą pieniędzy. Dlatego, zamiast samemu pilnować każdej sprawy, coraz częściej decydują się oddać jak najwięcej obowiązków w ręce zewnętrznych specjalistów. Najczęściej wybieramy outsourcing usług księgowych, ponieważ błędy w tej dziedzinie mogą nas narazić na kary ze strony organów podatkowych, a pilnowanie wszystkich terminów i paragrafów księgowych to niełatwe wyzwanie.

Zakres współpracy z biurem rachunkowym

Jeśli zdecydujemy się na zewnętrzną księgowość, możemy liczyć na wszechstronną pomoc ze strony naszego partnera. Do najczęściej realizowanych zewnętrznych usług księgowych należą:

  • prowadzenie ksiąg handlowych, ksiąg przychodów i rozchodów lub ryczałtu ewidencjonowanego,
  • obsługa kadrowo-płacowa,
  • rozliczanie VAT,
  • roczne rozliczenia PIT.

 Jak dodaje pracownik Biura Rachunkowego Akro z Warszawy:

Biuro rachunkowe zajmie się nie tylko prowadzeniem ksiąg handlowych, przychodów i rozchodów, ale także wysyłką deklaracji, porządkowaniem dokumentów, a w razie potrzeby przygotuje także przelewy do kontrahentów, sporządzi umowy z pracownikami, zawiesi lub odwiesi działalność oraz zamknie rok podatkowy. Jak widać, współpraca z biurem rachunkowym pozwala zdjąć ze swoich barków naprawdę wiele obowiązków.

Dlaczego warto mieć zaufane biuro rachunkowe?

Powodów jest kilka. Po pierwsze współpraca z biurem rachunkowym pozwala ograniczyć koszty, ponieważ nie musimy ponosić wydatków na zatrudnienie księgowego i zakup odpowiednich systemów księgowych. Po drugie, jeśli chcemy prowadzić księgowość sami, na pewno nie będziemy mieć doświadczenia osób zajmujących się na co dzień prowadzeniem usług rachunkowych, co przekłada się na większe ryzyko popełnienia błędów.

Po trzecie – zlecając obsługę rachunkowo-księgową specjalistom, poprawiamy efektywność przedsiębiorstwa, ponieważ możemy skupić się na istotnych obszarach rozwoju firmy. Co więcej, pracownicy biura rachunkowego mogą nam także pomóc w optymalizacji finansów firmy, dzięki czemu zaoszczędzimy znacznie więcej niż będą nas kosztować usługi biura rachunkowego.

Biorąc pod uwagę skomplikowanie przepisów i stale zmieniające się obowiązki w zakresie prowadzenia rachunków i rozliczeń z organami podatkowymi, wydaje się, że zatrudnienie biura rachunkowego jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorców, których nie stać na własny dział księgowy. Co więcej, nawet większym podmiotom może się to opłacić, jeśli ich wewnętrzna księgowość jest teraz prowadzona w sposób nieefektywny, albo generuje dla firmy duże koszty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz