Artykuł sponsorowany

Zalety montowania turbosprężarek w samochodach osobowych

Zalety montowania turbosprężarek w samochodach osobowych

Turbosprężarki są dzisiaj podzespołami, w które powinien zostać wyposażony każdy pojazd – wbrew pozorom nie tylko osobowy. To właśnie te komponenty układu turbodoładowania, pozwalają bowiem cieszyć się lepszymi osiągami jazdy, czy nawet optymalizacjami kosztów wykorzystania paliwa. Ważnym powodem wdrażania ich przez producentów nowoczesnych aut osobowych, jest także ich proekologiczność, którą osiąga się dzięki obniżaniu pojemności skokowej silników spalinowych, których złożone układu emitują do atmosfery różne zanieczyszczenia.

Zwiększenie sprawności silnika

Najważniejszą zaletą turbosprężarek, jest oczywiście zwiększanie sprawności silnika, poprzez podwyższanie jego mocy. Doładowany pracą tego podzespołu silnik, dzięki wtórnym wykorzystaniu gazów wydechowych, jest wyraźnie mocniejszy, nawet przy zastosowaniu jego mniejszej konstrukcji, czy obniżaniu, jego obrotów w czasie pracy – mowa przede wszystkim o parametrze pojemności mocy skokowej. Wykorzystanie turbosprężarek, jest ważne, ponieważ nowoczesne turbiny, pozwalają uzyskać wyższy moment obrotowy, również przy niższych obrotach w jednostkach wolnossących. Korzyść z tego jest bardzo prosta – silnik staje się mniej obciążony, ponieważ napędza go energia spalin. Znacznie poprawia się jego dynamizm, a także ilość emisji substancji szkodliwych do atmosfery. Proekologiczność zapewniają również nowoczesne konstrukcje całych układów turbodoładowania, które składają się oprócz turbosprężarki i silnika spalinowego z: kolektora wydechowego, kolektora dolotowego, zaworu recyrkulacji spalin (EGR), intercoolera, czujnika ciśnienia, przepływomierza powietrza, a także z filtru powietrza. Ważny jest również montowany w układzie wydechowym filtr cząstek stałych – istotne jest jednak jego częste warsztatowe wypalanie, lub to dokonywane na dłuższych trasach pozamiejskich.

Optymalizacja zużycia paliwa

Zwiększenie mocy silnika, dzięki zastosowaniu turbosprężarki, wpływa również na obniżenie zużycia paliwa! To zaś wiąże się oczywiście ze znacznymi oszczędnościami opłat za surowiec napędowy. Według różnych analiz producentów turbosprężarek, silników, czy samochodów, a także ekspertów zajmujących się naprawami i montażem układów turbodoładowania – na polskim rynku wyróżnia się warszawska firma STS Turbo s.c.optymalizacja zużycia paliwa wynosi nawet 40%. Jest to wynik, jaki uzyskują przede wszystkim silniki wysokoprężne, które wyposażone są w turbosprężarki. Te benzynowe, uzyskują mniejsze wykorzystanie paliwa o około 20-30% w zależności od modelu i marki auta, innowacyjności turbin, a także od stylu jazdy kierowcy.

Jeśli chodzi o niższe koszty eksploatacyjne, warto również wiedzieć, że silnik o obniżonej pojemności, a z większą mocą dzięki turbosprężarkom, pozwala na zmniejszenie składki za ubezpieczenie OC! Zalet układów turbo jest zaś zatem znacznie więcej… 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz