Materiał Partnera

Zalety mebli z litego drewna

Zalety mebli z litego drewna
Meble z litego drewna cieszą się nieprzerwanie bardzo dobrą opinią. Charakteryzują się bowiem najwyższą jakością materiału oraz również przez wzgląd na surowiec, z którego są wykonane – unikatowym wyglądem. Jednakże nie są to ich jedyne zalety. O mocnych stronach mebli z litego drewna oraz o tym, dlaczego warto je kupić, przeczytasz w naszym artykule.

Meble drewniane

Nim przejdziemy do opisu zalet mebli z litego drewna, wyjaśnimy bardzo istotną kwestię dotyczącą opisu mebli, wykonanych z drewna. Otóż określenie „drewniane meble” nie jest równoznaczne z określeniem „meble z litego drewna”. Meblami drewnianymi zwykło się bowiem także nazywać meble, wykonane z materiału innego niż drewno, a jedynie pokryte fornirem, czyli tzw. okleiną. Meble z litego drewna zaś produkowane są w 100% z drewna, które jest wysokiej jakości, a wcześniej było odpowiednio przechowywane, następnie poddane fachowej obróbce i procesowi impregnowania, czyli nasyceniu specjalnymi roztworami w celu wzmocnienia oraz zabezpieczenia go przed szkodliwym działaniem czynników takich jak wilgoć, pleśń czy ogień. Obecne standardy i normy mówią, że wyrobami z litego drewna określać możemy te meble, w których wszystkie elementy z wyjątkiem den szuflad oraz tylnych ścian, wykonane są z drewna.

Meble z litego drewna – zalety

Jako pierwszą zaletę, zdecydowanie warto wymienić naturalność. Ma ona bowiem dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, a ono jest przecież najważniejsze. Meble z litego drewna pozbawione są syntetycznych elementów i materiałów, dzięki czemu chronią nasze zdrowie, a my – kupując je – dbamy o ekologię. Istnieją także badania, których wyniki potwierdzają pozytywny wpływ drewna na nasze samopoczucie i sen. Drewniane łóżka, przede wszystkim sosnowe, pozwalają na regenerujący i zdrowy sen oraz umożliwiają poprawę nastroju.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista ze Sklepu Meblowego Cezar w Szczecinie:

Dobroczynny wpływ na nasze zdrowie to nie jedyna zaleta mebli z litego drewna. Są one również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Świetny przykład stanowią regały na książki i stoły dębowe. Choć byśmy obłożyli je encyklopediami czy podwójną ilością wigilijnych dań, ani półki ani blat się nie ugną pod nimi. A kiedy w trakcie użytkowania na przestrzeni lat pojawi się usterka bądź ślad zużycia, w bardzo łatwy sposób można im zaradzić – usterkę usunąć, a ślady zamaskować. Z uwagi na fakt, iż meble składają się w 100 % z elementów drewnianych, zarówno ich warstwa zewnętrzna, jak i wewnętrzna wykonane są z tego samego surowca. To daje możliwość bezproblemowego zatuszowania drobnym rys, odprysków czy odkształceń np. poprzez zeszlifowanie.

Kolejną zaletą mebli z litego drewna jest ich niepowtarzalny wygląd, który zawdzięczają ułożeniem słojów. Niekiedy tworzą one finezyjne i bardzo malownicze wzory, które ciężko byłoby stworzyć na wzór przyrody w warunkach innych niż naturalne. Dzięki temu każdy mebel ma swój wyjątkowy charakter i oryginalny rys.

Skoro meble z litego drewna mają tyle zalet, dlaczego więc meble z tzw. sklejek lub innych materiałów są wciąż tak popularne? Otóż meble z litego drewna mają jedną „wadę”, a jest nią cena. Niemniej jednak, kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkie za i przeciw, warto zainwestować w meble wykonane w 100% z surowców naturalnych. Warto rozważyć kupno w systemie ratalnym bądź zaplanować sukcesywną wymianę domowego wyposażenia. A meble z litego drewna zostaną w rodzinie na wiele pokoleń.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz