Artykuł sponsorowany

Zalety konstrukcji żelbetowych

Zalety konstrukcji żelbetowych

Żelbet to beton wzmocniony od środka stalowymi prętami. Takie połączenie jest idealnie, jeśli chce się uzyskać solidne, dobrze współpracujące zbrojenia. Najczęściej wykorzystuje się je w miejscach, które są narażone na działanie sił rozciągających. To rozwiązanie jest podatne na kształtowanie, a przy tym odporne na procesy korozji. Poznaj wszystkie zalety żelbetu.

Żelbet możemy uznać za ulepszoną, wzmocnioną formę betonu. Do jego wypełnienia wykorzystuje się stalowe elementy — siatki, pręty i liny. Najpierw tworzone są szkielety na deskowaniach, potem zalewa się je mieszanką betonu i zostawia do stężenia. Inną opcją produkcji elementów jest produkowanie prefabrykatów w wytwórni Biafra i dostarczanie ich w gotowej postaci na plac budowy, remontu czy innej inwestycji. Uzyskane w ten sposób zbrojenia zyskują wytrzymałość na rozciąganie, czym znacznie przewyższają sam beton.

Charakterystyka żelbetonu

Stanowiący połączenie betonu i stali żelbet był znany już w XIX wieku. Obecnie jest niezwykle popularnym elementem konstrukcyjnym, który nadaje budynkom czy nawierzchniom odporności na rozciąganie, pękanie, korozję i ogień. Dzieje się tak, dlatego, że stal i beton mają zbliżone właściwości termiczne. Pod wpływem temperatury pracują podobnie, zmieniając swoją objętość. Pracując harmonijnie nie ulegają uszkodzeniom.

Żelbet:

  • jest wytrzymały,
  • jest odporny na rozciąganie, korodowanie, ogień i wysokie temperatury,
  • może być poddawany znacznym obciążeniom zmiennym i stałym,
  • jest „plastyczny”, zatem łatwo go formować i kształtować z niego elementy na etapie produkcji (później jest to praktycznie niemożliwe),
  • pracuje monolitycznie,
  • jest bardzo trwały, a jego żywotność może wynosi nawet 150 lat.

Kiedy wybrać konstrukcje żelbetowe?

Przed rozpoczęciem inwestycji drogowej czy budowlanej trzeba ustalić jej charakterystykę, lokalizację i przeznaczenie. Na tej podstawie wybiera się konstrukcję, która najlepiej poradzi sobie w danym środowisku pracy. Warto mieć na uwadze, że oprócz szeregu zalet, żelbet jest ciężki, a produkcja i prace z jego wykorzystaniem — czasochłonne. Konstrukcje żelbetowe najlepiej sprawdzają się w inwestycjach:

  • związanych z infrastrukturą drogową — przy budowie mostów, dróg, wiaduktów,
  • na budowach — jako schody, fundamenty, nadproża okienne i drzwiowe, tarasy, kolumny, balkony czy podjazdy.

Ze względu na swoją wytrzymałość żelbet jest traktowany jako uniwersalny materiał budowlany do rozmaitych konstrukcji. Perfekcyjne zespolenie betonu ze stalą pozwala czerpać to, co najlepsze, z każdego z materiałów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz