Materiał Partnera

Zalety kolektorów słonecznych

Zalety kolektorów słonecznych

Dziś, kiedy coraz więcej mówi się o zagrożeniach płynących z ocieplania węglowego, warto inwestować w innowacje pozwalające czerpać energię i ciepło ze źródeł odnawialnych. Zwłaszcza że są to inwestycje, które szybko się zwracają i pomagają generować oszczędności, nie mówiąc o wymiernych korzyściach dla zdrowia oraz środowiska. Jednym z takich rozwiązań są kolektory słoneczne.

Działanie kolektorów słonecznych

Kolektor stanowi kluczowy element instalacji solarnej. Jest on odpowiedzialny za gromadzenie ciepła z promieni słonecznych i przekazuje je poprzez czynnik roboczy (np. wodę lub roztwór glikolu) do innych elementów instalacji. Absorber promieniowania słonecznego, który znajduje się w kolektorze, połączony jest z miedzianymi rurkami, w których przemieszcza się woda i doprowadzana jest do innych miejsc w instalacji, szczegółowo wyjaśnia pracownik firmy Dartex

Kolektory chronione są szybami hartowanymi, które chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami atmosferycznymi, a tworząc efekt szklarniowy - kumulują również ciepło.

Rodzaje instalacji solarnych

Opisane powyżej działanie charakterystyczne jest dla kolektorów płaskich. Są one stosowane w miejscach o niewielkich wymaganiach grzewczych oraz takich, które są dogrzewane tylko w wybranych okresach roku. Kolektory słoneczne rurowe posługują się nieco innym mechanizmem i doprowadzają czynnik roboczy rurami z hartowanego szkła. Rury te charakteryzują się także tym, że są próżniowe, co zapobiega utracie ciepła.

Są one wyposażone w dodatkowe lustra, które pozwalają na większą absorpcję ciepła. Często określa się je jako te bardziej wydajne, co przekłada się także na ich większe koszty zakupu - w porównaniu do ich płaskich odpowiedników.

Montaż kolektora

Wybierając stanowisko dla kolektora, należy uwzględnić kąt padania światła słonecznego. Poza tym może on być umiejscowiony w sposób dowolny - zarówno na dachu, na ścianie, ale też jako obiekt wolno stojący. Można - w zależności od powierzchni systemu - wybrać także altanę lub inny budynek ogrodowy. Kolektory stanowią, zarówno uzupełnienie innych instalacji grzewczych, ale w zależności od potrzeb mogą także pełnić taką funkcję samodzielnie.


Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz