Materiał Partnera

Zalety ekologicznych i komfortowych urządzeń grzewczych

Zalety ekologicznych i komfortowych urządzeń grzewczych

Stojąc przed wyborem pieca grzewczego warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Przede wszystkim istotna jest cena samego urządzenia oraz koszty jego eksploatacji, posiadane normy jakościowe, a także wpływ na środowisko naturalne. Czym charakteryzują się nowoczesne, ekologiczne piece centralnego ogrzewania oraz na czym polega wysoki komfort w ich użytkowaniu?

Ekologiczne piece grzewcze  

W czasie spalania paliwa, które pochodzi z materiałów takich jak węgiel kamienny i brunatny wydzielają się znaczne ilości substancji smolnych. Wraz z dymem trafiają one do otaczającego nas powietrza przez co pogarszają jego jakość i szkodzą zdrowiu. Efektem ich spalania jest również znaczna ilość powstającego popiołu wymagającego odpowiedniego zagospodarowania.

O wiele bardziej ekologiczne od tradycyjnych urządzeń grzewczych są piece na pellet. Stosuje się w nich odnawialne paliwo, które powstaje głównie ze sprasowanych trocin. W trakcie procesu spalania emisja owych substancji smolnych jest niewielka przez co piece te nie szkodzą środowisku naturalnemu, a ilość wytwarzanego popiołu jest znikoma. Kotły na pellet są bardzo łatwe zarówno w instalacji jak i późniejszej obsłudze, ponieważ większość ich funkcji jest odpowiednio zautomatyzowana. Jedynym obowiązkiem w obsłudze takiego urządzenia jest cotygodniowe przeczyszczenie go oraz dorzucenie opału. Jeśli chcemy, aby nasz piec działał długo i bezawaryjnie warto zainwestować w dobrej jakości opał.

Komfort użytkowania, czyli piece z podajnikiem

Jedną z najczęściej wymienianych zalet kotłów z podajnikiem jest znaczna oszczędność czasu. Podczas ich użytkowania nie trzeba martwić się o ciągłe dokładanie opału w celu utrzymania ciepła w domu, ponieważ wbudowany podajnik sam się tym zajmie. Zasilanie pieca nowym opałem jest zależne od wielkości zasobnika kotła i może wahać się od kilkunastu godzin do nawet kilku dni.

Dobre piece z podajnikiem, oferowane między innymi przez firmę Stalmark z Oświęcimia charakteryzują się przede wszystkim bardzo wysokim komfortem w ich użytkowaniu. Jest to możliwe dzięki zainstalowaniu specjalnych sterowników. Sterowniki, które są stosowane w kotłach c.o. pozwalają na zminimalizowanie dozoru nad umieszczanym w urządzeniu opałem. Dzięki tego typu automatyzacji całość procesu spalania może odbyć się praktycznie bez ingerencji człowieka. Ponadto możliwe jest szczegółowe zaprogramowanie urządzenia w ten sposób, aby zwiększyć wydajność pieca grzewczego jednocześnie minimalizując koszty.

Kolejną zaletą owych kotłów jest zmniejszona emisja substancji smolistych. Kotły c.o.  z podajnikiem często wyposażane są w elementy maksymalizujące spalanie, przez co zmniejsza się ilość zanieczyszczeń i niechcianych odpadów wydostających się do środowiska naturalnego.

Wybierając metodę ogrzewania domu nie należy kierować się jedynie ceną urządzeń, ale również pozostałymi istotnymi aspektami, ponieważ późniejsza nawet najmniejsza ingerencja w instalację grzewczą może okazać się kosztowna. Producent pieców ostrzega, aby dostosowywać się do podanych wymagań i zaleceń oraz użytkować piece c.o. zgodnie z podaną instrukcją. Niedostosowanie się do wyżej wymienionych wytycznych może być powodem zwiększonej eksploatacji urządzenia, a także może powodować pogorszenie się jakości spalin ulatniających się do środowiska. Dlatego od nas samych zależy, czy zastosowane w domu urządzenia grzewcze będą działały w sposób ekologiczny czy też nie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz