Materiał Partnera

Zalety drewnianych zabawek dla dzieci

Zalety drewnianych zabawek dla dzieci

W zalewie najprzeróżniejszych zabawek dla dzieci trudno się odnaleźć. Grające, migające, wibrujące, zdalnie sterowane i niekiedy mocno zaawansowane technologicznie zabawki z wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych dominują. Być może warto odwrócić od nich na chwilę wzrok i skusić się nie na to, co najbardziej kolorowe, ale na to, co będzie przyjazne dla dziecka, trwałe i pobudzające wyobraźnię?

Odwieczny problem z wyborem zabawek dla dzieci

Kupowanie zabawek jest dziś bardzo problematyczne. Po części dlatego, że współczesne artykuły dla dzieci znacznie różnią się od tych, którymi my sami się bawiliśmy, a po części dlatego, że jest ich ogrom. Niestety, niezależnie od tego, ile godzin spędzimy w sklepie, często kończy się tak, że po tygodniu zabawka leci w kąt, a maluch domaga się kolejnej. Dlaczego tak się dzieje?

Warto sobie uświadomić, że przemysł zabawkarski tworzy nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłychmówi ekspertka z krakowskiego sklepu Świat Dziecka. – To przecież rodzic wykłada pieniądze, a nie kupi czegoś, do czego nie jest przekonany. Zabawki są więc robione tak, aby to mama i tata byli pewni, że podejmują najlepszą decyzję. Tymczasem ich przekonania mogą rozmijać się z potrzebami dziecka.

Jaka więc powinna być zabawka, która na długo zadowoli pociechę? Przede wszystkim musi zapewniać długą i rozwijającą rozrywkę, a także stanowić dla dziecka pobudzające wyzwanie – oczywiście na miarę jego możliwości. Nie może też zbyt szybko się zepsuć, a nade wszystko musi być bezpieczna. Czy takie zabawki w ogóle istnieją? Tak, choć w natłoku melodyjek i światełek emitowanych przez nietrwałe artykuły z taniego plastiku łatwo je przeoczyć.

Przyjazne i trwałe zabawki z drewna

Wszystkie wyżej wymienione warunki spełniają zabawki wykonane z drewna. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim klocki, ale też: kolejki, domki dla lalek, miniaturowe kuchnie, gry zręcznościowe i logiczne, zestawy narzędzi dla małych majsterkowiczów, figurki zwierząt i ludzi, instrumenty, rowerki, konie na biegunach… Lista jest naprawdę długa i obejmuje artykuły dla dzieci obu płci, w różnym wieku.

Dlaczego warto rozważyć wybór zabawek z drewna? Jest to w pełni naturalny i bezpieczny dla zdrowia materiał, a przy tym bardzo trwały – w niektórych rodzinach drewniane zabawki są źródłem rozrywki dla kolejnych pokoleń. Zabawka z drewna nie rozpadnie się przy upadku i nie ma ryzyka, że zabawa skończy się za szybko albo maluch połknie fragment.

Z drewna powstają najczęściej zabawki wysokiej jakości, ale też o dużych walorach edukacyjnych. Pobudzają wyobraźnię, ale nie przeładowują dziecka bodźcami. Wspomniane wyżej klocki czy kuchnie zapewniają niekiedy wiele miesięcy rozwijającej zabawy. 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz