Artykuł sponsorowany

Zalegający towar w magazynie - czy na pewno problem?

Zalegający towar w magazynie - czy na pewno problem?

Każde przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją – czy to w branży elektronicznej, motoryzacyjnej, budowlanej czy spożywczej – korzysta z określonego systemu magazynów, które zapewniają optymalną płynność dystrybucji. Niekiedy jednak dochodzi do sytuacji, w której magazyny są pełne, a towar z nich nie schodzi. Czy jest to problem? Jeśli tak, to jak sobie z nim poradzić w najlepszy sposób?

Dlaczego powstają stoki magazynowe?

Stok magazynowy, czyli nadwyżka towaru zalegającego w magazynie, powstaje w sytuacji, kiedy towaru nie uda się sprzedać. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, między innymi nieprawidłowościami w systemie dystrybucji i magazynowania, sezonowością produktów (np. ubrań) czy też ich stosunkowo krótką żywotnością (np. elektroniki, która po kilku miesiącach może stać się technologią przestarzałą. Na stoki magazynowe składają się również produkty ze zwrotów i reklamacji, posiadające wady fabryczne lub pochodzące z ekspozycji.

Czy stoki magazynowe są problemem?

Tak, stoki magazynowe to problem – i to spory – którego każde przedsiębiorstwo powinno starać się unikać lub dążyć do jego jak najszybszego rozwiązania. Zalegający towar stanowi przede wszystkim zamrożone aktywo – oznacza to, że koszty jego produkcji nie zwracają się, przez co przedsiębiorstwo traci środki na dalszą produkcję i rozwój. Zalegający na magazynowych półkach towar generuje ponadto spore koszty oraz sprawia, że produkcja nowych towarów musi zostać spowolniona. Krótko mówiąc – przedsiębiorstwo ponosi spore straty, jeśli nie uda mu się zbyć towarów o czasie.

Jak pozbyć się stoków magazynowych?

Wiedząc, jakie są koszty trzymania zalegających towarów w magazynie, przedsiębiorcy starają się ich pozbyć. Jak można to zrobić? Jednym ze sposobów jest organizowanie akcji promocyjnych – np. rabatów na przestarzałe produkty lub sprzedawanie ich w kompletach z innymi artykułami. Często stosowaną praktyką jest tworzenie działów outlet, do których trafiają przecenione towary, np. posiadające pewne wady lub pochodzące z ekspozycji. Minusem tego rozwiązania jest konieczność utworzenia zespołu pracowników odpowiedzialnego za obsługę sprzedaży takich produktów, co znowu generuje koszty. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy Maxx10Group, która zajmuje się skupem stoków magazynowych. Tworzą jest specjaliści posiadający doświadczenie w dalszym obrocie zalegającym towarem. Dla producentów to najprostszy sposób na zalegające stoki i szybki zwrot przynajmniej części kosztów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz