Materiał Partnera

Zakup spacerówki. Na co zwrócić uwagę?

Zakup spacerówki. Na co zwrócić uwagę?

Wózek stanowi nieodłączny element pierwszych lat życia naszego malucha. Kiedy przychodzi czas na zmianę, gondolę zastępuje spacerówka. Czym się kierować podczas jej wyboru? Nasze dziecko będzie podróżowało w niej każdego dnia, musi ona zatem spełniać jego potrzeby. To jednak nie wszystko. Wózek spacerowy powinien także odpowiadać na potrzeby rodziców. Poniżej kilka ważnych kwestii, o których warto pamiętać podczas zakupów.


Jakość i bezpieczeństwo

Przede wszystkim wózek musi być wykonany z materiałów dobrej jakości, pochodzących z fabryk, które posiadają certyfikat ISO 9000. Wszystkie, a w szczególności tapicerka, powinny umożliwiać łatwe czyszczenie oraz szybkie schnięcie. Nasza pociecha nie może podróżować w spacerówce, w której będą namnażać się bakterie. Ponadto wybrany przez nas produkt musi spełniać europejską normę EN 1888.

W kwestii bezpieczeństwa malucha niezwykle ważną rolę odgrywają także pasy, najlepiej trzypunktowe. Dzięki nim nie wypadnie ze spacerówki, nawet jeśli otaczający świat nagle bardzo go zainteresuje. Pamiętajmy też o tym, że pasy bezpieczeństwa powinny mieć miękkie osłonki, aby nie uwierać dziecka podczas jazdy.

Kolejną ważną rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie wózka spacerowego, jest barierka. Zabezpieczenie to musi być odpowiednio do niego przymocowane i umożliwiać dziecku swobodne przełożenie nóżek w trakcie jazdy. Dobrym wyborem są spacerówki z regulowaną barierką i możliwością odpięcia. Takie rozwiązanie pozwala na dostosowanie jej wysokości do wzrostu naszej rosnącej pociechy, a z czasem demontaż.

Przy wyborze spacerówki przyjrzyjmy się uważnie także budce. Powinna ona skutecznie chronić podróżujące w wózku dziecko przed nadmiarem promieni słonecznych, wiatrem oraz opadami atmosferycznymi. Warto wybrać taką, która daje możliwość przedłużenia i posiada okienko, pozwalające nam na kontrolę malucha, a jemu samemu na obserwowanie świata i nas pomimo złej pogody. Sprawdźmy również, czy podczas składania budka nie wydaje zbyt głośnych dźwięków. Na pewno docenimy tę jej zaletę podczas drzemek na spacerze.


Komfort i wygoda

Dobry wózek spacerowy powinien gwarantować komfort jazdy dziecku oraz bezproblemową obsługę rodzicom i opiekunom. Najlepiej sprawdzą się spacerówki z solidną i jednocześnie lekką konstrukcją wykonaną z aluminium. Wytrzymały stelaż da pewność, że maluch będzie bezpiecznie podróżował, a jego nieduża waga ułatwi prowadzenie wózka. Manewry takim pojazdem czy wjeżdżanie pod górę nie będą nam sprawiały kłopotu, a jego wnoszenie po schodach z pewnością nie da nam się we znaki.

Wybierając wózek, zwróćmy szczególną uwagę na siedzisko. Spacerówka stanowi zakup, który powinien zaspokoić potrzeby nasze i dziecka na długi czas. W praktyce aż do dnia, w którym mały odkrywca przestanie już go potrzebować, a zazwyczaj dzieje się to po ukończeniu trzeciego roku życia. Siedzisko musi być zatem wygodne, ale i odpowiednio szerokie. Jego praktycznym dopełnieniem będzie podnóżek z opcją regulacji, który umożliwi maluchowi wygodną podróż.

Dodatkowym atutem może być opcja, umożliwiająca montaż wózka tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Rodzicom pomaga to przestawić się z gondoli, w której cały czas mieli pociechę na oku, a dziecku komfortową podróż np. podczas silnego wiatru.

Wreszcie dla nas i wszystkich innych osób, które będą nam w przyszłości pomagały w opiece nad dzieckiem, dużym udogodnieniem będzie regulowana rączka. Każdy z opiekunów będzie mógł dopasować ją odpowiednio do swojego wzrostu, co w znacznym stopniu ułatwi prowadzenie i sterowanie spacerówką.

Wreszcie wybierzmy wózek wyposażony w duży i praktyczny kosz, w którym będziemy mogli przewozić zakupy czy inne potrzebne nam rzeczy. Ciężkie torby, zawieszone na jego rączce, zdecydowanie zmniejszają komfort prowadzenia. Ponadto naruszają stateczność pojazdu, a tym samym mogą doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, w której spacerówka się przechyli. 


Spacerówka, czyli wózek do zadań specjalnych

Wózek spacerowy będzie mocno eksploatowany, dlatego musimy również zwrócić uwagę na kilka elementów jego wyposażenia, które są kluczowe podczas jazdy. Mowa tutaj o kołach, amortyzatorach i hamulcach.

Rodzaj kół zależy od tego, po jakich nawierzchniach będziemy poruszać się najczęściej. Jeśli mamy w okolicy nierówne i szutrowe drogi, wówczas najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się koła pompowane. Wózki w nie wyposażone stanowią obecnie jedne z najczęściej wybieranych modeli, zaraz po spacerówkach kompaktowych, które mają mniejsze i lżejsze koła oraz łatwo się składają do niewielkich rozmiarów – wyjaśnia nasza rozmówczyni z firmy Coletto, producenta wózków dziecięcych oraz fotelików samochodowych.


Dobrze jest, kiedy wszystkie koła wyposażone są w system amortyzacji. Wówczas możemy mieć pewność, że nasze dziecko podczas jazdy nie będzie zbytnio odczuwało wstrząsów.

W kwestii hamulców zaś warto zwrócić uwagę na to, aby poza stuprocentową skutecznością, umożliwiały blokadę dwóch kół przy użyciu jednego przycisku.

Na koniec – pamiętajmy, aby w miarę możliwości, przetestować wózek w sklepie. Będziemy go używać wraz z naszą pociechą przez długi okres czasu. Ważne więc, aby dobrze nam służył i w efekcie okazał się trafionym zakupem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz