Materiał Partnera

Zakup radia samochodowego. Na co zwrócić uwagę?

Zakup radia samochodowego. Na co zwrócić uwagę?

Radio samochodowe to urządzenie, które umila każdą podróż tym środkiem transportu. Kierowcy często zastanawiają się, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Często bowiem kupując je bez zastanawiania okazuje się, że nie spełnia ono pokładanych w nim oczekiwań. Warto dowiedzieć się między innymi, jaki jest sposób montażu interesującego nas radia i jak jest zaprojektowane jego podświetlenie. Co jeszcze należy sprawdzić kupując radio samochodowe?

Sposób montażu i odtwarzania

Kluczową i jedną z najważniejszych czynności przed zakupem radia samochodowego jest sprawdzenie wielkości otworu w kokpicie, w którym będzie ono umieszczone. Najpopularniejszy rozmiar określa się jako 1 DIN i charakteryzuje się następującymi wymiarami: 50 x 180 x 160 mm. Oczywiście możemy także umieścić mniejsze radia w większym otworze - wówczas trzeba dokupić specjalną ramkę, by radio dobrze się w nim trzymało. Nowoczesne radia samochdowe umożliwiają odtwarzanie płyt CD lub DVD, chociaż w praktyce używa się częściej wejścia USB, do którego podłącza się pendrive z nagranymi piosenkami. Muzykę można także odtwarzać bezpośrednio z telefonu podłączając go z radiem samochodowym za pomocą funkcji Bluetooth.

Najważniejsze funkcje

Przed zakupem radia samochodowego warto poznać jego najważniejsze funkcje. Jedną z nowoczesnych możliwości w Polsce oferowanych przez producentów tych urządzeń jest odbiór stacji radiowych nadających sygnał w formacie cyfrowym - jest to funkcja DAB. Funkcja RDS natomiast umożliwia odbiór cyfrowych informacji nadawanych przez poszczególne stacje radiowe i jest to już raczej oczywiste, że każde radio samochodowe powinno ją posiadać, jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie stacje korzystają z RDS. Przydatna jest także funkcja AF inaczej zwana alternatywną częstotliwością, bowiem gdy sygnał z obecnie odbieranego nadajnika słabnie, radio za jej pomocą przełącza się na inną stację o lepszym zasięgu. Inne ciekawe funcje to między innymi: TP/TA - zmienia aktualną stację radiową na tę nadającą informacje o stanie dróg i autowyszukiwanie oraz zapamiętywanie stacji - współcześnie jest to już standardowa funkcja, w które jest wyposażone każde radio samochodowe.

Dobre radio musi charakteryzować się przede wszystkim wysokiej jakości dźwiękiem. W tej kwestii znaczącą rolę odgrywają także zamontowane w samochodzie głośniki. Warto zwrócić także uwagę na moc radia i jego dodatkowe możliwości, jak na przykład nadajnik GPS. Mikro to sklep wielobranżowy, który posiada szeroki wybór akcesorii i sprzętu, w tym bardzo dobrej klasy radia spełniające szereg oczekiwań kierowców.

Opracowanie:
Koszalin, Dzieci Wrzesińskich 29 lok. 2
tel. 94 346 04 64
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz