Artykuł sponsorowany

Zakup nowego mieszkania. Poznaj obszar działania spółdzielni mieszkaniowej

Zakup nowego mieszkania. Poznaj obszar działania spółdzielni mieszkaniowej

Na rynku mieszkaniowym nie raz można spotkać się z określeniem spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkaniowa. Oba te terminy nawiązują do podmiotów, które zobowiązane są do zarządzania nieruchomością. Jeżeli decydujesz się na zakup mieszkania, sprawdź kto będzie nim zarządzał. Poznaj obszary działania oraz cele podmiotu na przyszłość. Zwróć uwagę na podstawowe różnice, jakie występują pomiędzy tymi podmiotami.

Spółdzielnia mieszkaniowa – jakie są jej założenia?

Administracja budynków leży w rękach spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej. Ten pierwszy podmiot przeszedł już lata transformacji. Spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi własną działalność w oparciu o prawo spółdzielni oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zaletami tego podmiotu jest możliwość uzyskania korzystniejszych warunków na dostawę mediów ze względu na formę zarządzania. Jak podkreśla specjalista ze spółdzielni mieszkaniowej: 

podmiot ten umożliwia gospodarowanie oraz kierowanie budżetem. Wśród wad wymienia się np. większą liczbę członków czy duży obszar do utrzymywania i zarządzania, co przekłada się bezpośrednio na wyższe koszty ponoszone przez poszczególnych członków.

Spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota? Podstawowe różnice

Różnic pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową, a wspólnotą mieszkaniową jest wiele. Przede wszystkim regulują je odrębne dokumenty legislacyjne, a każdy podmiot posiada wewnętrzne przepisy. We wspólnocie zwykle istnieje jasne i klarowne prawo własności do nieruchomości. Wśród argumentów przemawiających za tym sposobem zarządzania nieruchomości, stoi również możliwość podejmowania decyzji oraz realny wpływ na to, jak wspólnota funkcjonuje. Jednak jak każda organizacja ma ona również swoje wady, jakimi są: brak możliwości migrowania przekazu środków pieniężnych pomiędzy np. blokami będącymi na tym samym osiedlu. Co więcej, ograniczona forma wspólnot nie stwarza szerokiego wachlarzu negocjacyjnego, który wykorzystywany może być w wielu sporach.

Spółdzielnia mieszkaniowa – czy warto?

Jeżeli decydujesz się na zakup mieszkania w budynku wielomieszkaniowym szczególną uwagę zwracasz na metraż, rozkład, orientację, cenę oraz lokalizację. Jak się okazuje, niewiele przyszłych nabywców mieszkania orientuje się do kogo będzie przynależeć nieruchomość oraz kto będzie zarządzał całym budynkiem. Przed przystąpieniem do zakupu konkretnego mieszkania sprawdź, które rozwiązanie bardziej Ci odpowiada, biorąc pod uwagę, fakt, że czynsz pomiędzy dwiema różnymi spółdzielniami może różnić się od siebie nawet o kilkaset złotych w skali miesiąca.

Opracowanie:
Przysucha, Skowyry 36
tel. 48 675 32 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz