Artykuł sponsorowany

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – fakty i mity

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – fakty i mity

Osoby poszukujące własnego mieszkania często zastanawiają się, czy zakupić je na rynku pierwotnym, czy wtórnym. W Internecie znajduje się wiele opinii internautów, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, a to głównie przez nie dla wielu osób, zakup mieszkania u dewelopera wiąże się z ryzykiem. Czego obawiają się kupujący? Podpowiadamy, co jest mitem a co faktem!

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – fakty

Rynek mieszkaniowy przeżywa prawdziwe boom. Szczególnie rynek pierwotny już dawno nie był tak popularny jak w tym roku. Większość z nas, jeżeli miałaby wybór, wolałaby wejść w posiadanie mieszkania nowego, nieużywanego oraz świeżego. I takie są właśnie nowe mieszkania od dewelopera w Szczecinie. Jest to pierwszy fakt, z którym trzeba się zgodzić. Dokonując zakupu lokalu w inwestycji, która jest w trakcie realizacji, klient ma wpływ na jego ostateczny wygląd, co oznacza, że może wprowadzić mniejsze lub większe zmiany w projekcie i ostatecznie urządzić mieszkanie jak tylko chce. Wykończenie mieszkania z rynku pierwotnego jest dużo wygodniejsze i tańsze niż używane mieszkanie, które potrzebuje generalnego remontu.

Faktem jest również to, że mieszkanie od dewelopera daje możliwość zakupu bez pośredników, dzięki temu oszczędzamy pieniądze (od 2 do nawet 4% wartości nieruchomości), które możemy spożytkować na inne cele. Mniejsze są także koszty podatkowe, gdyż przy zakupie mieszkania od dewelopera, jesteśmy zwolnieni z podatku od czynności cywilno-prawnych. Dodatkowo deweloperzy oferują pomoc w finansowaniu, doradztwo, kompletowanie dokumentów czy szybsze rozpatrzenie wniosku o kredyt.

Niezwykłą zaletą jest również możliwość negocjacji ceny zakupu z przedstawicielem firmy deweloperskiej. Możemy też trafić na atrakcyjną promocję, np., gdy w budynku zostało tylko kilka mieszkań na sprzedaż.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – mity

Mitem jest na pewno to, że zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest ryzykowny. Potencjalni klienci obawiają się bankructwa firmy i utraty wpłaconych pieniędzy. Jak wszyscy wiemy, każda firma w Polsce może upaść, ale tutaj obowiązuje m.in. ustawa deweloperska, która chroni interesy wszystkich nabywców nieruchomości. Deweloper zakłada rachunek powierniczy, na którym gromadzone są, wpłacone przez klientów pieniądze, którymi rozporządza bank. Ustawa deweloperska chroni konsumentów pod względem nie tylko finansowym, ale również jakościowym i informacyjnym.

Czy mieszkania od dewelopera są droższe od tych z rynku wtórnego? Porównując cenę za m², faktycznie wychodzi na to, że jest to prawda, jednak jeżeli do zakupionego lokalu z rynku wtórnego dodamy wszystkie inne koszty tj. remont, podatek PCC czy wynagrodzenie dla pośrednika, wówczas dojdziemy do zupełnie innego wniosku – zauważa specjalista z Gryf Development w Szczecinie.

Na koniec pamiętajmy, aby nie ufać wszystkim opiniom internautów w stu procentach. Zwróćmy uwagę na to, że zadowoleni konsumenci w Internecie wyrażają swoją opinie o wiele rzadziej, stąd bardziej zauważalne są negatywne opinie, często niemające pokrycia w rzeczywistości.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz