Artykuł sponsorowany

Zakup gotowej spółki z o.o. krok po kroku

Zakup gotowej spółki z o.o. krok po kroku

Założenie spółki wiąże się z dopełnieniem wielu formalności, związanych z prowadzeniem działalności. Proces ten ciągnąć się może tygodniami, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup gotowej spółki, co pozwala na znaczną oszczędność czasu. Zobacz, jak przebiega proces zakupu gotowej spółki oraz jakie korzyści czerpie z tego przedsiębiorca.

Co oznacza pojęcie „gotowa spółka”?

Gotowe do sprzedaży spółki to podmioty, które posiadają ją już numery NIP, REGON, KRS oraz numer VAT UE. Mają także opłacony minimalny wymagany kapitał zakładowy i komplet dokumentów rejestracyjnych. Zakup takiej spółki pozwala to przedsiębiorcom na znaczną oszczędność czasu - wszelkie formalności związane z przepisaniem istniejącej już spółki na nowego właściciela zajmują zazwyczaj nie dłużej niż 2 dni. Warunkiem jest jednak korzystanie z usług profesjonalistów. Czyste i gotowe spółki znajdziesz na przykład w ofercie firmy BIAŁA SOWA zajmującej się sprzedażą i skupem spółek z o.o.

Zakup gotowej spółki niesie za sobą szereg korzyści. Poza oczywistą, jaką jest spora  oszczędność czasu, istnieje także wiele innych zalet tego rozwiązania:

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są bezpieczne dla ich udziałowców - właściciele nie odpowiadają prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki,
  • gotowe spółki nigdy nie prowadziły działalności i nie posiadają żadnych zobowiązań,
  • spółki takie nie posiadają historii księgowej ani handlowej,
  • gotowe spółki posiadają szerokie PKD, umożliwiające prowadzenie biznesu praktycznie w każdej branży,
  • czyste spółki posiadają w pełni opłacony kapitał zakładowy.

Jak przygotować się do zakupu gotowej spółki?

Przede wszystkim powinieneś wybrać uczciwą i kompetentną firmę, która dysponuje gotowymi spółkami na sprzedaż. Od tej decyzji zależy bowiem wiele czynników mających wpływ na satysfakcję z zawartej transakcji.

Kiedy wybierzesz już firmę, która pomoże Ci zrealizować Twój plan, przygotuj informacje niezbędne do dokonania zmian w KRS-ie. Należą do nich:

  • nowa nazwa spółki – jeśli planujesz ją zmienić,
  • adres spółki,
  • miejsce siedziby,
  • wysokość kapitału zakładowego, jeśli chcesz go powiększyć – zazwyczaj gotowe spółki posiadają kapitał rzędu 5000 zł.

Przygotuj także niezbędne dane wspólników i członków zarządu oraz określ procentowy podział udziałów w spółce oraz sposób reprezentacji. Informacje te są niezbędne do złożenia formularzy, oraz przygotowania nowej dokumentacji księgowej spółki.

Zawieranie transakcji - wizyta u notariusza

Zgodnie z polskim prawem umowa kupna-zbycia udziałów wymaga pisemnej formy umowy oraz notarialnego poświadczenia podpisów. Umówienie spotkania z notariuszem mieści się oczywiście w zakresie obowiązków firmy, zajmującej się sprzedażą spółki i zazwyczaj odbywa się ono już kolejnego dnia po przesłaniu wszystkich niezbędnych do zakupu danych.

Pamiętać musisz jednak, że jeśli zdecydujesz się na zmianę nazwy podmiotu, konieczne będzie również dokonanie stosownych zmian w umowie spółki. Co więcej, jeżeli jednym ze wspólników w spółce jest obcokrajowiec, podczas wizyty u notariusza wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego.

Dokonanie niezbędnych zmian w KRS

Po wizycie u notariusza niezbędne będzie złożenie dokumentów w sądzie rejestrowym i – jeśli sytuacja tego wymaga – w Urzędzie Skarbowym. Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą gotowych spółek oferują swoim klientom dokonanie wszelkich zmian w zakupywanej spółce -  począwszy od zmiany adresu rejestracji firmy, po zmianę składu zarządu – z aktualizacją w odpowiednich organach. Jeśli zależy Ci na ominięciu formalności, warto nawiązać współpracę z firmą, która oferuje takie działania.

Choć na wprowadzenie zmian w KRS-ie trzeba będzie poczekać, warto wiedzieć, że nowi udziałowcy mogą podpisywać umowy w imieniu spółki oraz reprezentować podmiot na zewnątrz już od momentu sprzedaży i powzięcia uchwały o zmianie zarządu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz