Materiał Partnera

Zakup betonu towarowego – na co musimy zwrócić uwagę?

Zakup betonu towarowego – na co musimy zwrócić uwagę?

Beton towarowy, służący jako podstawowy budulec do wznoszenia konstrukcji, to surowiec powstały z kruszywa grubego oraz cienkiego, wody, cementu oraz innych domieszek materiałów. Jego główną zaletą jest wytrzymałością, a także niska cena, co wpływa na powszechność jego stosowania. Na co powinniśmy zwrócić największą uwagę podejmując decyzję o zakupie?

Spełnienie stosownych norm

Beton betonowi nierówny, dlatego jeśli decydujemy się na jego zakup, pierwszym elementem na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest wypełnienie przez producenta stosownej normy jakości. Ma ona potwierdzać wysoki gatunek tego surowca i gwarantować nam, że odpowiednio spełni swoje przeznaczenie. Taką normą jest choćby PN-EN 206:2016-12, gwarantowana przez firmę Posbet z Sulechowa w woj. lubuskim, która zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych, w tym betonu towarowego. Dodatkowo klient zakupując tego typu produkt powinien uzyskać deklarację potwierdzającą zgodność z przepisami budowlanymi, co będzie świadczyło o najlepszych praktykach związanych z obsługą klienta.

Klasa betonu

Producenci oferują klientom kilka klas betonu, dlatego przy zakupie tego surowca istotne jest, jakie zalecenia w tym obszarze wydał projektant domu. Obecnie do oznaczenia betonu typu ciężkiego oraz zwykłego stosuje się literę „C”, a także dwie dodatkowe cyfry, np. C8/10. Pierwsza z nich, oznacza wytrzymałość przy ściskaniu walcowej próbki mającej wymiary 15 cm średnicy i 30 cm wysokości, uzyskiwanej po okresie 28 dni, druga natomiast odnosi się do próbki w kształcie sześcianu o wymiarach 15x15x15 cm i osiąganej przez nią wytrzymałości, także po okresie 28 dni.

Domieszki do betonu

Jak wspomniano, beton towarowy jest mieszanką kilku materiałów, w tym różnorakich dodatków. Domieszki te mogą nieco modyfikować jego właściwości, w tym zwiększać wodoszczelność czy odporność na niskie temperatury. Mogą one także opóźniać proces wiązania, a także znacząco zwiększać plastyczność betonu. Zawsze warto dopytać producenta o to, jakie dodatkowe komponenty zostały do niego dodane i jaki będą mieć wpływ na właściwości nabywanego przez nas surowca.

Zakup betonu towarowego, jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, opiera się przede wszystkim na podążaniu za wskazówkami współpracującego z nami projektanta, który zaleci odpowiedni typ surowca. Drugim elementem jest natomiast zakup betonu towarowego od specjalistycznej firmy oferującej tego typu produkty, która swoim klientom zapewnia przede wszystkim gwarancję tego, że spełnia on właściwe normy jakości.

Opracowanie:
Sulechów, Łochowska 5
tel. 68 385 36 03
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz