Materiał Partnera

Zakres zadań świadczonych przez biura rachunkowe

Zakres zadań świadczonych przez biura rachunkowe

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek dokładnego prowadzenia księgowości swojej firmy, a także wyliczania i uiszczania podatków. W sytuacji, gdy właściciel firmy nie ma wystarczającej wiedzy i umiejętności na temat księgowości i obowiązujących przepisów prawnych warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Czym dokładnie zajmują się księgowi i jaką pomoc oferują?

Obowiązki przedsiębiorcy

Według obowiązującego prawa każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do odprowadzania podatków do Urzędu Skarbowego, a także składek zdrowotnych na rzecz ZUS. Im większe i bardziej skomplikowane przedsiębiorstwo tym więcej obowiązków spoczywa na jego właścicielu. Często zdarza się tak, że przedsiębiorcy rozpoczynający przygodę z prowadzeniem biznesu próbują samodzielnie poradzić sobie z rozliczaniem własnej firmy. O ile jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, przedsiębiorca nie powinien mieć większych problemów z wyliczeniem podatków. Problem pojawia się, gdy firma się rozrasta i zaczynają pojawiać się kolejni pracownicy. Wtedy bezpieczniej poszukać innego rozwiązania jakim jest skorzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego lub zatrudnienie etatowej księgowej.

Obydwa przypadki świetnie sprawdzą się w sytuacji, gdy przedsiębiorca sam nie radzi sobie z wywiązywania się ze wszystkich zobowiązań. Różnica między zatrudnieniem księgowej, a wynajęciem biura rachunkowego polega głównie na dysproporcji w ponoszonych kosztach. Zatrudnienie nowego pracownika, a nawet kilku wymaga utworzenia w firmie dodatkowych stanowisk pracy, a nawet odrębnego działu, co wiąże się z wynajęciem dodatkowej powierzchni do pracy oraz opłacaniem nowych etatów. Zlecając usługę zewnętrznej firmie księgowej płaci się wyłącznie za koszt wykonanej usługi.

Zadania biura rachunkowego

Biuro rachunkowe można definiować jako podmiot gospodarczy świadczący usługi dla innych podmiotów, organizacji i instytucji, a także osób fizycznych. Zakres oferowanych usług świadczonych przez firmy rachunkowe dotyczy usług związanych z rachunkowością oraz kadrami i płacami.

Głównym zadaniem biur rachunkowych jest księgowanie dokumentów sprzedażowych oraz zakupowych poprzez prowadzenie ksiąg handlowych lub książki przychodów i rozchodów. Jednak sam zakres prowadzonych przez biura rachunkowe zadań, działań jest o wiele bardziej rozbudowany. Bez obaw można stwierdzić, że biuro rachunkowe jest podmiotem działającym w sferze finansowej. Potencjał biura rachunkowego jest ogromny, jednak to czy zostanie on wykorzystany zależy w głównej mierze od przedsiębiorcy i jego oczekiwań względem księgowych.

Rozliczenia księgowe to nie jedyne zadania zlecane firmom księgowym. Usługi rachunkowe, które oferuje firma Agga, to również przeprowadzanie analizy ryzyka finansowego, przygotowywanie strategii finansowych dla danego przedsiębiorstwa, a także tłumaczenie obowiązujących przepisów i udzielanie porad prawnych. Ponadto księgowi wykonują sprawozdania statystyczne dla firm oraz podsumowania i rozliczenia roczne. Zadaniem biura księgowego jest również sporządzanie różnego rodzaju deklaracji podatkowych oraz reprezentowanie firmy w urzędach.

Sam zakres zadań biura księgowego jest zależny głównie od przedsiębiorcy, ponieważ to on zleca wykonanie usługi firmie zewnętrznej, a także od posiadanej wiedzy i umiejętności zatrudnionych pracowników. Jeśli w biurze księgowym zatrudnieni są specjaliści z różnych działów rachunkowości przedsiębiorca będzie mógł czerpać więcej korzyści ze współpracy.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Prosta 30
tel. 33 499 45 67
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz