Artykuł sponsorowany

Zakładasz firmę? Sprawdź, jakie są możliwe formy opodatkowania

Zakładasz firmę? Sprawdź, jakie są możliwe formy opodatkowania

Masz pomysł na własną firmę i chcesz założyć działalność gospodarczą? Zanim poświęcisz się realizacji swojej strategii biznesowej, musisz stawić czoła wielu formalnościom. Jedną z nich jest wybór optymalnej formy opodatkowania, dopasowanej do specyfiki Twojego przedsiębiorstwa. Jaki rodzaj opodatkowania powinieneś zadeklarować? Podpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Jako przyszły przedsiębiorca możesz zdecydować się na opodatkowanie na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego lub skali podatkowej. Czym różnią się oba rozwiązania? Skala podatkowa jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych form rozliczeń z fiskusem, ponieważ wiąże się z nią możliwość uzyskania ulg podatkowych i odliczeń składki zdrowotnej czy kosztów uzyskania przychodu, a wysokość podatku wynosi 17 procent do kwoty 85 528 zł (powyżej tej sumy podatek wzrasta do 32 procent). Wybierając tę formę opodatkowania, jesteś zobligowany do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów.

Podatek liniowy wynosi w Polsce 19 procent od uzyskanego dochodu. Jeżeli w danym miesiącu rozliczeniowym nic nie zarobisz – nie płacisz, lecz nie możesz też skorzystać z odliczenia kwoty wolnej od podatku. Podobnie, jak w przypadku skali podatkowej, przedsiębiorca, decydując się na podatek liniowy, musi prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów, a jeśli przekroczy dochód 1 200 000 euro w danym roku rozliczeniowym, przechodzi na ewidencję w formie ksiąg handlowych.

Podatek ryczałtowy

Wiele osób, które po raz pierwszy otwierają jednoosobową działalność gospodarczą, wybierają proste opodatkowanie w formie karty podatkowej albo ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Jak zauważają księgowi z gnieźnieńskiego Biura Rachunkowego TwojKsiegowy.pro Woźnica Jakub, specjalizującym się w doradztwie podatkowym:

Jeśli wykonujesz wolny zawód lub świadczysz drobne usługi i nie chcesz prowadzić pełnej księgowości, skomplikowanych ewidencji czy składać regularnie zeznań podatkowych, wybierz rozliczenie w postaci karty podatkowej. Wysokość miesięcznej kwoty podatku przedstawi Ci wówczas naczelnik lokalnego urzędu skarbowego – opłatę należy uiszczać co 30 dni, bez względu na osiągnięty dochód.

Alternatywą dla karty podatkowej jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w którym opodatkowaniu podlega przychód, a wysokość stawek podatkowych uzależniona jest od rodzaju działalności. W rozliczeniu ryczałtowym obowiązują ulgi podatkowe, nie ma natomiast możliwości odliczenia kosztów uzyskanego przychodu. Z tej formy opodatkowania korzystają wyłącznie przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku nie przekroczył 250 000 euro.

Opracowanie:
Gniezno, pl. Józefa Piłsudskiego 8 lok. 1
tel. 660 449 401
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz