Artykuł sponsorowany

Zakładanie spółki cywilnej. Dlaczego warto poprosić o pomoc specjalistów z biura rachunkowego?

Zakładanie spółki cywilnej. Dlaczego warto poprosić o pomoc specjalistów z biura rachunkowego?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej z pewnością może być traktowane w kategoriach szansy nie tylko na lepsze zarobki, ale także realizację życiowej pasji. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej przyszli przedsiębiorcy decydują się na prowadzenie firmy w formie spółki. Choć dostępnych rozwiązań jest kilka, to wciąż sporym zainteresowaniem cieszą się spółki cywilne. Z jakimi informacjami na ich temat warto się zatem zapoznać?

Czy założenie spółki cywilnej jest trudne?

Współcześnie bardzo często można usłyszeć o tym, że założenie własnej firmy jest banalnie proste. Taki stan rzeczy oczywiście jest jak najbardziej zgodny z prawdą, choć trzeba wyraźnie podkreślić, iż prawidłowość ta sprawdza się jedynie w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Tutaj osoby zainteresowane taką formą prowadzenia przedsiębiorstwa rzeczywiście nie muszą nawet wychodzić z domu, ponieważ wszystkie formalności da się załatwić za pośrednictwem sieci Internet. Jeżeli natomiast chodzi o spółki cywilne, to cała sprawa wygląda zupełnie inaczej. Wspólnicy muszą uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość, ponieważ w różnych instytucjach przyjdzie im spędzić sporo czasu.

Wszystko zaczyna się od złożenia w urzędzie miasta wniosku CEIDG-1. Dokument ten musi zostać dostarczony przez każdego ze wspólników osobno. Aby dwie odrębne jednoosobowe działalności stworzyły spółkę, partnerzy biznesowi muszą zadbać o stworzenie stosownej umowy. Kolejny etap to wizyta w urzędzie statystycznym, gdzie nowej spółce nadawany jest nr REGON. Następnie przedsiębiorcy muszą udać się do urzędu skarbowego, gdzie uzyskają indywidualny numer identyfikacji podatkowej. Będzie on podstawą do rozliczania się z najważniejszych danin państwowych, w tym głównie do podatku VAT. W ciągu około 24-48 godzin, spółka może zacząć prowadzić swoją działalność. Co jeszcze warto wiedzieć?

Dlaczego warto zadbać o pomoc biura rachunkowego?

Wizyta w każdym z wymienionych urzędów wiąże się oczywiście z koniecznością sporej ilości dokumentacji. Wymaga to przede wszystkim ogromnej uwagi, ponieważ każdy nawet najmniejszy błąd, może skutkować w przyszłości poważnymi konsekwencjami. Nieprawidłowe wypełnienie wniosków wymusza także ponowne wykonanie tej czynności, co zupełnie niepotrzebnie wydłuża cały proces. Dlatego też, wbrew powszechnie panującej opinii, o współpracę z dobrym biurem rachunkowym warto zadbać jeszcze przed wystawieniem pierwszej faktury.

Specjaliści pomogą nie tylko w wypełnieniu dokumentacji, ale także objaśnią jej treść i skrupulatnie wytłumaczą, które z dostępnych rozwiązań są optymalne pod kątem profilu konkretnej działalności. Wszyscy zainteresowani mogą również liczyć m.in. na szeroko zakrojone wsparcie w zakresie wyboru formy opodatkowania dochodu. W przypadku niewielkich spółek cywilnych najlepiej sprawdza się podatek liniowy wynoszący 19%. Pracownicy biura zajmą się także prowadzeniem księgowości firmy w formie pełnej lub uproszczonej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz