Artykuł sponsorowany

Zakład pogrzebowy Marek Tymanowski: ekshumacja zwłok lub szczątków

Zakład pogrzebowy Marek Tymanowski: ekshumacja zwłok lub szczątków

Proces ekshumacji może zostać przeprowadzony wyłącznie przez przeszkolonych pracowników domu pogrzebowego. Na koszty wydobycia zwłok lub szczątków składa się szereg czynników, poczynając od daty pochowania, przez wielkość nagrobków, aż po lokalizację grobu oraz miejsce nowego pochówku. Aby uzyskać więcej informacji na temat tej usługi, warto zwrócić się do Zakładu pogrzebowego Marka Tymanowskiego.

Co powinieneś wiedzieć na temat ekshumacji?

Ekshumacja może zostać wykonana w trzech przypadkach: na uargumentowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok, zarządzenie sędziego lub prokuratora bądź na mocy decyzji inspektora sanitarnego w przypadku zajęcia terenu nekropolii na inny cel.

Przeprowadzenie ekshumacji wymaga spełnienia określonych warunków formalnych. Co więcej, wydobycie szczątków może nastąpić jedynie w określonych okresach w ciągu roku– od 16 października do 15 kwietnia, chyba że inspektor sanitarny wyrazi zgodę na inny termin

– mówi pracownik Zakładu pogrzebowego Marka Tymanowskiego.

Kwestią kluczową dla przebiegu ekshumacji jest data pogrzebu. Okres mineralizacji ciała wynosi średnio 10 lat (przy glebach mokrych – 20 lat). Zwłoki, które nie uległy rozkładowi, zostają wydobyte wraz z trumną, którą następnie umieszcza się w specjalnej skrzyni. Po przeniesieniu szczątków jest ona wyjmowana (bez otwierania) z metalowej kapsuły i składana w mogile. W przypadku stwierdzenia całkowitej mineralizacji zmarły zostaje złożony do nowej trumny i przetransportowany na docelową nekropolię.

Zakład pogrzebowy Marka Tymanowskiego – od czego zacząć procedurę ekshumacyjną?

Z pomocą pracowników Zakładu pogrzebowego Marka Tymanowskiego procedura ekshumacyjna przebiegnie sprawnie i z minimalnym zaangażowaniem ze strony rodziny. W pierwszej kolejności bliscy zmarłego powinni skontaktować się z powiatowym inspektorem sanitarnym zarządzającym obszarem, do którego przynależy nekropolia. Sanepid wydaje wówczas zgodę na wydobycie zwłok w formie decyzji administracyjnej. Jak wyjaśnia pracownik domu pogrzebowego Marka Tymanowskiego, wniosek o wydanie tejże zgody może zostać złożony wyłącznie przez najbliższą rodzinę zmarłego, a cała procedura jest ściśle nadzorowana przez stację sanitarno-epidemiologiczną.

Kolejne etapy procesu ekshumacji są zarządzane przez dom ostatniej posługi. Zdarza się niekiedy, że przy realizacji tego zadania uczestniczy pracownik Sanepidu.

Opracowanie:
Sulejów, Cmentarna 12
tel. 664 817 218
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz