Artykuł sponsorowany

Zakład pogrzebowy BROST: Kremacja ciała zmarłego – co musisz o niej wiedzieć?

Zakład pogrzebowy BROST: Kremacja ciała zmarłego – co musisz o niej wiedzieć?

W dobie przepełnionych cmentarzy kremacja staje się coraz popularniejszym sposobem pochówku zmarłych. Decyzja o kremacji jest indywidualnym wyborem rodziny, dlatego, aby podjąć decyzję w sposób świadomy, warto dowiedzieć się nieco więcej o samej procedurze kremacyjnej. Sprawdźmy, jak wygląda przygotowanie ciała do kremacji, oraz na czym polega sam proces spopielenia zwłok.

Przygotowanie ciała do kremacji

Pomimo że kremacja zwłok przebiega nieco inaczej niż tradycyjny pogrzeb, istnieje wiele cech wspólnych. Jedną z nich jest sposób przygotowania ciała. Zmarły może zostać spopielony w ubraniach wybranych przez rodzinę, a niekiedy z przedmiotem, który miał dla niego dużą wartość za życia. W odróżnieniu od normalnych pogrzebów rodzina nie musi inwestować w trumnę – do spopielenia używa się specjalnych pojemników lub jeśli bliscy wyrażą taką wolę – ekologicznych trumien. Kremacja jest obecnie standardowym punktem oferty większości dobrych firm, takich jak zakład pogrzebowy BROST.

Jak działa komora kremacyjna lub retorta kremacyjna?

Komora kremacyjna, nazywana także retortą kremacyjną, to piec typu przemysłowego, który mieści jedno ciało i spopiela je w wysokich temperaturach. Istnieje wiele typów retort, ale większość krematoriów dysponuje wydajnymi, w pełni zautomatyzowanymi, urządzeniami, z których większość jest zasilana gazem lub propanem. Pojemnik kremacyjny jest ładowany do retorty przez drzwi. Komora jest zbudowana z ognioodpornych cegieł i specjalnego muru, który jest odporny na bardzo wysokie temperatury (zwykle umieszczany w obudowie ze stali nierdzewnej). Proces całkowitego przekształcenia ciała w kości i popiół zajmuje około 2 godzin. W przypadku niektórych starszych maszyn spopielenie zwłok może zająć prawie 4 godziny. Kiedy retorta kremacyjna osiągnie pełną temperaturę, następna kremacja zajmuje mniej czasu. Po zakończeniu procesu spopielania technik wyjmuje tacę zawierająca fragmenty kości i popiół – przed dalszą obróbką kości i popiołu wymagany jest okres ochłodzenia wynoszący około 30 - 60 minut.

Jak przetwarzane są prochy po kremacji?

Fragmenty kości i popiół z kremacji są najpierw „filtrowane”, aby sprawdzić, czy nie ma metalowych resztek, takich jak śruby chirurgiczne, tytanowe stawy czy metalowe wypełnienia dentystyczne. W zależności od dostępnego sprzętu może się to odbywać ręcznie, za pomocą magnesu, lub przy pomocy automatycznego systemu filtrującego. Fragmenty kości są następnie umieszczane w jednostce przetwarzającej, która rozdrabnia fragmenty kości na drobny proszek. Skremowane szczątki są następnie umieszczane w urnie kremacyjnej.

Oferta zakładu pogrzebowego Brost

Dom pogrzebowy Brost, to najstarszy zakład pogrzebowy w Radomiu, który usługi świadczy już od 1954 roku. Właściciele – Barbara i Bronisław Stompor oraz Beata Brondel czuwają nad realizacją wszystkich zadań, aby ceremonia pogrzebowa przebiegła z należytym szacunkiem i pozwoliła na godne pożegnanie się z bliską osobą. Dom pogrzebowy oferuje pełną pomoc w załatwieniu wszystkich formalności, w tym przygotowanie kwiatów i wieńców, transport zwłok na terenie Polski i zagranicą oraz kremacja zwłok.

Opracowanie:
Radom, Wałowa 1b
tel. 48 363 11 43
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz