Artykuł sponsorowany

Zajęcia indywidualne czy w grupie – jak najlepiej uczyć się języka obcego?

Zajęcia indywidualne czy w grupie – jak najlepiej uczyć się języka obcego?

Nauka języka obcego to zazwyczaj długotrwały proces, który wymaga od słuchacza pracy samodzielnej. Jednak już w chwili podjęcia decyzji o tym, że chcemy uczyć się w szkole języków obcych z lektorem, pojawia się pytanie: lepiej to robić w grupie czy indywidualnie? Wszystko zależy do predyspozycji oraz preferencji, ale decyzja ma wpływ na to, jak będzie przebiegała taka nauka.

Zajęcia grupowe – popularny wybór, ale czy dla każdego?

W większości szkół językowych, takich jak na przykład Centrum Nauczania Języków Obcych Art Project, zajęcia grupowe są podstawą oferty niezależnie od nauczanego języka. Są idealne dla każdej grupy wiekowej, a dzieciom wręcz zalecane. To właśnie wśród rówieśników ośmielają się one i chętniej pracują z nauczycielem. Łatwiej im zrozumieć nowe zagadnienia lub słówka, gdy widzą, co robią inni. Starsi uczniowie czują się pewniej, gdy mogą współpracować w grupie z kimś, kogo znają. Podczas zajęć indywidualnych mogą czuć się onieśmieleni i może ich to zniechęcić do nauki.

Dorośli za to właśnie w grupie mają szansę ćwiczenia rozmów w języku obcym z kimś poza samym nauczycielem. Daje to możliwość komunikacji z osobami z różnym akcentem. To bardzo ważne doświadczenie. Grupowe zajęcia łatwiej przeprowadzić również w firmach, gdzie na kurs oddelegowani są zazwyczaj ludzie z tego samego działu. Jednak takie spotkania w nie są przeznaczone dla wszystkich. Dla osób nieśmiałych wybawieniem mogą być zajęcia indywidualne.

Zajęcia indywidualne – czy zauważę efekt nauki?

Zajęcia indywidualne to opcja dla osób, które czują się przytłoczone w grupie. Dla tych, którzy są nieśmiali, a jednocześnie chcą przełamać barierę i zacząć używać aktywnie języka. W takiej parze łatwiej również o pracę nad tym, co tak naprawdę wymaga poprawy. Indywidualizacja kursu jest w takiej sytuacji o wiele prostsza i szczególnie ceniona przez osoby, które chodzą na takie spotkania z lektorem. Zajęcia w tej formie to również idealne rozwiązanie dla uczniów, którzy reprezentują bardzo zróżnicowany poziom, jeśli chodzi o umiejętności językowe. Nauczyciel może lepiej dostosować program zajęć do potrzeb takiego kursanta, pominąć co niepotrzebne a zwiększyć ilość materiału z innej kategorii.

Zajęcia indywidualne polecane są też przy nauce specjalistycznego języka lub chęci przygotowania się do certyfikatu językowego. Co więcej, podczas takiej nauki kursant może szybko poczuć, w których aspektach idzie mu lepiej lub gorzej, a nauczyciel będzie to na bieżąco weryfikować.

Opracowanie:
Legionowo, Jagiellońska 9D lok. 13
tel. 501 826 323
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz