Materiał Partnera

Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu – czy warto z nich skorzystać?

Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu – czy warto z nich skorzystać?

Bez płaczu do przedszkola? To możliwe, jeśli wcześniej skorzystamy z zajęć adaptacyjnych. Dzieci w wieku przedszkolnym najbardziej boją się rozstania z rodzicem. Zajęcia adaptacyjne pozwolą im zminimalizować stres związany z pobytem w nowym otoczeniu i przekonać się, że przedszkole jest bezpiecznym miejscem. Warto skorzystać z zajęć adaptacyjnych, ponieważ umożliwiają one przystosowanie się do nowych warunków oraz zapoznanie się z nowym harmonogramem dnia.

Przedszkole na próbę

Zajęcia adaptacyjne zazwyczaj trwają 3-4 godziny dziennie, aby stopniowo oswajać dziecko z nową sytuacją. Są one szczególnie potrzebne tym dzieciom, które trudno znoszą zmiany, rozstania z rodzicem oraz obecność innych dzieci i nowych osób. Zajęcia pozwolą im oswoić się z nową sytuacją i otoczeniem.

W Szczecinie godną polecenia placówką jest przedszkole niepubliczne Liwena. Oferuje ono zajęcia w różnych grupach tematycznych. Rodzice i dzieci mogą tu skorzystać z zajęć adaptacyjnych. Przedszkole od 1994 roku zapewnia dzieciom doskonałe warunki i profesjonalną opiekę. Nauczyciele stosują tu nowoczesne metody wspierające rozwój najmłodszych.

Cel zajęć adaptacyjnych

Podstawowym celem zajęć adaptacyjnych w przedszkolu jest oswojenie dzieci z nowym otoczeniem i danie im szansy na usamodzielnienie się. Zajęcia tego typu pozwalają zminimalizować lęk separacyjny związany z rozstaniem z rodzicem. Podczas adaptacji dzieci poznają budynek przedszkola, zapoznają się z opiekunami i innymi dziećmi. Pracownicy przedszkola dbają o to, by pokazać dzieciom, jak ciekawe zabawy czekają na nie w placówce. Wszystko po to, aby ułatwić maluchom bezstresowe wkroczenie w nową rzeczywistość.

Gdy wysyłasz dziecko na zajęcia adaptacyjne – rady dla rodziców

To, jak dziecko poradzi sobie w nowym otoczeniu, w dużej mierze zależy od nastawienia rodziców. Jak postępować, aby ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu? Przede wszystkim chodzenie do przedszkola powinno być zarówno dla rodzica, jak i dziecka związane z pozytywnymi emocjami. Należy traktować to jako czas na przyjemności i dobrą zabawę. Pamiętaj, aby nigdy przy dziecku nie krytykować zachowania przedszkolnych opiekunów ani samej placówki. Nigdy też nie porównuj swojej pociechy do innych maluchów i chwal dziecko nawet za najdrobniejsze postępy. To pomoże mu zbudować poczucie własnej wartości oraz pewności siebie. Jeśli rodzice będą kontrolować swoje emocje, dziecku łatwiej będzie się usamodzielnić.

Opracowanie:
Szczecin, al. Wojska Polskiego 85
tel. 91 422 03 88
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz