Zachowek – komu i kiedy się należy?

Zachowek – komu i kiedy się należy?

Zachowek jest świadczeniem, które przysługuje zstępnym zmarłego, którzy nie zostali wyróżnieni w testamencie, a w przypadku dziedziczenia ustawowego otrzymaliby część spadku. Chcesz dowiedzieć się, komu i kiedy przysługuje zachowek? Sprawdź, kto ma prawo do zachowku i kiedy można ubiegać się o uzyskanie świadczenia po zmarłym.

Strony www Strony www

Komu przysługuje zachowek?

Zachowek ma na celu ochronę tzw. spadkobierców ustawowych w przypadku, gdy zostali oni pominięci w testamencie zmarłego. Pokrzywdzeni spadkobiercy mają prawo do ochrony na podstawie przepisów o zachowku – mogą oni domagać się zapłaty określonej sumy pieniężnej od osób, które spadek otrzymały. Zachowek rekompensuję ekonomiczny interes pokrzywdzonego, jednak z jego tytułu nie można żądać wydania przedmiotów mających wartość majątkową.

Prawo do zachowku przysługuje zstępnym spadkodawcy. Są to:

  • dzieci spadkodawcy
  • wnuki prawnuki spadkodawcy
  • rodzice spadkodawcy
  • małżonek spadkodawcy

Należy jednak podkreślić, że wyżej wymienione osoby są uprawnione do zachowku jedynie pod warunkiem, że byłby one w danym wypadku powołane do spadku z ustawy. Oznacza to, że rodzice spadkodawcy są uprawnieni do zachowku tylko wówczas, gdy zmarły nie pozostawił zstępnych mogących po nim dziedziczyć. Z kolei wnuki mogą dziedziczyć, gdy ich rodzice zmarli przed spadkodawcą.

Kiedy nie przysługuje zachowek?

Zachowek nie przysługuje osobom spoza wymienionego kręgu, a także:

  • osobom, które zostały wydziedziczone w testamencie
  • osobom, które zostały uznane za niegodne dziedziczenia
  • osobom, które zawarły ze spadkodawcą umowę o zrzeczeniu się dziedzictwa
  • spadkobiercom, którzy odrzucili spadek
  • małżonkowi, który w czasie śmierci zmarłego był z nim w separacji lub przeciwko któremu spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu z jego winy

Czy rodzeństwo spadkodawcy ma prawo do zachowku?

Przepisy jako osoby uprawnione do zachowku wskazują dzieci, małżonka, rodziców oraz wnuki zmarłego. O zapłatę świadczenia nie może wystąpić rodzeństwo spadkodawcy, które w określonych sytuacjach (np. w przypadku braku testamentu) dziedziczyłoby ustawowo.

Kiedy należy się zachowek po rodzicach?

Zachowek przysługuje wówczas, gdy osoba do niego uprawniona nie otrzymała należnej jej części majątku w drodze dziedziczenia, w postaci zapisu lub poprzez zaliczaną do spadku darowiznę. Jeśli osoby uprawnione do zachowku nie uzyskały całości należnego im majątku, mają one prawo do roszczenia o jego uzupełnienie, czyli zapłaty różnicy między wartością należnego im zachowku a wartością majątku, który otrzymali.

Dziedziczenie testamentowe a zachowek

Prawo spadkowe przyznaje pierwszeństwo dziedziczenia osobom, które zostały wyróżnione w testamencie. Może się więc okazać, że zmarły przekazał swój majątek osobom spoza rodziny, pomijając tym samym swoich najbliższych. Zstępni spadkodawcy mogą ubiegać się o część majątku, która przypadłaby im wówczas, gdy dziedziczyliby ustawowo. Pomóc może w tym nam sprawdzony adwokat.

Testament notarialny a prawo do zachowku – czy testament może mieć wpływ na prawo do zachowku?

Jeśli w testamencie notarialnym osoba została wydziedziczona, nie będzie miała ona prawa do otrzymania zachowku.

Kiedy można ubiegać się o zachowek?

O zachowek można ubiegać się po ogłoszeniu testamentu, zarówno na drodze ugody, jak i podczas postępowania sądowego. Pamiętajmy jednak, że roszczenie z tytułu zachowku przedawnia się w ciągu 5 lat od daty ogłoszenia ostatniej woli zmarłego lub -  w przypadku braku testamentu – od daty śmierci spadkodawcy.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
4.7
Komentarze
Dodaj komentarz