Artykuł sponsorowany

Zabudowa sucha – kiedy stosuje się ją przy remoncie domu i mieszkania?

Zabudowa sucha – kiedy stosuje się ją przy remoncie domu i mieszkania?

Zabudowa sucha to technologia wykańczania powierzchni poziomych i pionowych wewnątrz budynków przy użyciu płyt kartonowo gipsowych (K-G). Niekiedy stosowane są płyty cementowe czy gipsowo-włóknowe. Wiele ich rodzajów występuje w wersjach o podwyższonych własnościach ognioodporności, izolacyjności cieplnej i akustycznej, a także o wyższej hydrofobowości. Same płyty są zaś proste w montażu – przykręca się je do specjalnie stworzonych wcześniej i umocowanych rusztów stalowych czy aluminiowych. Gdzie w domach i mieszkaniach można zaś spotkać zabudowę suchą?

Adaptacja poddasza – pełne zabudowanie strychu płytami K-G

Adaptacja poddasza to szczególna inwestycja. To podczas niej niemalże zawsze wykorzystuje się do wykończenia wszystkich pomieszczeń właśnie płyty kartonowo gipsowe. Obudowywane są ściany kolankowe, skosy, wewnętrzne połacie dachu, a także schody, piony i kanały instalacyjne (np. wentylacyjne) czy nawet podłogi. Z wysokiej klasy płyt K-G można bowiem przygotować tzw. suchą podłogę, która jest niebywale lekka. Niewielka masa suchej zabudowy przy remoncie strychu jest bardzo ważna.

Technologia remontu w oparciu o płyty K-G gwarantuje coś jeszcze istotnego – wolną przestrzeń między ścianami/sufitami/podłogą właściwą a suchą zabudową. Służy ona do wypełnienia jej wełną mineralną oraz pianką PUR. Obecnie nie ma prostszego systemu dociepleń wewnętrznych, w którym można też poprowadzić instalacje sanitarne, grzewcze oraz teletechniczne. Remonty w technologii suchej zabudowy oferuje firma MAGMAR, która specjalizuje się w kompleksowym wykańczaniu wnętrz, a także w usługach brukarskich.


Tanie remontowanie od stanu surowego zamkniętego

Olbrzymią zaletą suchej zabudowy jest to, że może ona być niemalże dowolnie formowana. Na rynku dostępne są nawet specjalne płyty o wyższej elastyczności, pozwalające na ich wyginanie i zabudowywanie ścian półokrągłych. Kupić można także materiały z przygotowaną warstwą dekoracyjną oraz wspomniane panele hydrofobowe do montażu w łazience, kuchni oraz innych pomieszczeniach o wyższej wilgotności.

Płyty kartonowo gipsowe stosowane są zatem wszędzie i coraz chętnie stanowią podstawę remontu budynków od stanu surowego zamkniętego do wykończenia pod klucz. Szczególnie opłacalne jest to przy modernizacji starszych domów oraz mieszkań z nierównościami ścian i sufitów. Płyty kartonowo gipsowe przy ograniczonych od minimum pracach mokrych pozwolą je zakryć i stworzyć nową powierzchnię do zaaranżowania. Sucha zabudowa może być wykańczana glazurą, klinkierem, tapetą, farbami, mikrocementem, panelami szklanymi, blachami perforowanymi i kamieniem naturalnym. Nie ma zatem żadnych projektowych i aranżacyjnych trudności przy stosowaniu płyt K-G. Taki remont jest również tani.

Sufity podwieszane w domach i mieszkaniach

Płyty kartonowo gipsowe w zabudowie suchej pozwalają tworzyć również mniejsze konstrukcje w wybranych pomieszczeniach. Tworzy się z nich zabudowy wnęk, dyskretne meble i skrytki, zabudowy zestawów WC czy też obudowy schodów. Szczególnym zastosowaniem są zaś niebywale modne w ostatnich latach sufity podwieszane – kwadratowe, prostokątne, przestrzenne, owalne, pofalowane. To one optycznie powiększają salony czy jadalnie, a wykańczane są różnymi materiałami, w tym systemami oświetleniowymi.

Sufity podwieszane są niebywale eleganckie i proste w montażu. Z nimi szybko można ukryć niedoskonałości sufitu właściwego, prowadząc również w konstrukcji przewody m.in. wentylacyjne. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz