Artykuł sponsorowany

Zabiegi stosowane w profilaktyce stomatologicznej

Zabiegi stosowane w profilaktyce stomatologicznej

Jeśli nie cierpimy na żadne schorzenia zębów, możemy uważać się za szczęśliwców – statystyka dowodzi, że dotykają one większość mieszkańców Polski. Mimo tego, nadal musimy regularnie odwiedzać dentystę, który zadba o to, by nienaganny stan naszych zębów utrzymał się jak najdłużej. Profilaktyka stomatologiczna obejmuje szereg zabiegów pozwalających cieszyć się pięknymi zębami jak najdłużej. Na czym polega scaling, fluoryzacja, lakowanie czy piaskowanie?

Najważniejsze zabiegi w profilaktyce stomatologicznej

Tylko systematycznie przeprowadzane i wykonywane przez profesjonalistę zabiegi profilaktyczne pozwolą nam na zachowanie pięknego uśmiechu przez lata. Nasze zęby są bowiem ciągle narażone na niebezpieczeństwo – od strony przyjmowanych przez nas pokarmów i płynów. Substancje zawarte w jedzeniu mogą źle wpływać na nasze zęby, doprowadzając do nieestetycznych przebarwień, zwiększając ryzyko pojawienia się schorzeń czy osłabiając uzębienie. Oprócz codziennej pielęgnacji powinniśmy zatem regularnie wizytować naszego lekarza‐stomatologa. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów znajdują się: scaling, lakowanie, piaskowanie i fluoryzacja. Wszystkie z nich wykonywane są w Ortodental. NZOZ. Bożena Hajduk.

Scaling i piaskowanie

Scaling to nic innego jak zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego. Jest to pierwszy krok, przed którym nie można przejść do innych działań. Kamień nazębny przyjmuje formę zmineralizowanej, znajdującej się na powierzchni zęba płytki, której przed przystąpieniem do właściwego leczenia musimy się po prostu pozbyć. Stanowi siedlisko wielu niebezpiecznych szczepów bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł, a w wielu przypadkach nawet parodontozy. Scaling jest o tyle istotny, że płytka kamienia nazębnego jest dużo twardsza niż szkliwo zęba i nie można jej usunąć w inny sposób jak tylko udając się do gabinetu stomatologicznego. Piaskowanie, które może uzupełniać scaling, usuwa osady nazębne i przebarwienia za pomocą piaskarki.

Lakierowanie i lakowanie

Lakierowanie, zwane inaczej fluoryzacją, polega na pokryciu zębów specjalnym żelem lub pianką. Znacząco redukuje to szansę na wystąpienie próchnicy, wzmacnia szkliwo i znosi nadwrażliwość. Lakowanie jest natomiast wypełnieniem zagłębień oraz bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalnym typem żywic stomatologicznych. Skorzystają na nim zwłaszcza ci pacjenci, którzy mimo szczotkowania po prostu nie mogą dojść do pewnych rejonów swojej jamy ustnej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz