Materiał Partnera

Zabiegi sterylizacji i kastracji w gabinecie weterynaryjnym

Zabiegi sterylizacji i kastracji w gabinecie weterynaryjnym

Sterylizacja suczek i kastracja psów niosą za sobą wiele korzyści zdrowotnych dla pupili. Przede wszystkim zabieg ten może wydłużyć ich życie, chroniąc przed rozwojem ciężkich schorzeń. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że sterylizacja i kastracja eliminują naturalne popędy płciowe, które często są powodem agresji u zwierząt, ich nadpobudliwości, czy wzmożonego łaknienia. Zabiegi te przeprowadzane są zawsze w znieczuleniu ogólnym, po sprawdzeniu, czy dane zwierzę może zostać poddane narkozie.

Wybór dobrego weterynarza

Decyzja o kastracji psa bądź sterylizacji suczki powinna zostać podjęta po konsultacji z weterynarzem. Warto udać się do lecznic dla zwierząt towarzyszących, które posiadają długoletnie doświadczenie praktyczne, specjalistyczny sprzęt diagnostyczny (RTG, EKG, USG), a także szeroko rozwinięte kompetencje – zarówno związane z leczeniem chorób zwierząt, jak i w chirurgii oraz stomatologii zwierzęcej (leczenie chorób przyzębia oraz usuwanie kamienia nazębnego). Polecaną placówką jest gabinet weterynaryjny Doroty Florysiak, który zajmuje się również szczepieniami psów i kotów, a także profilaktyką – począwszy od odrobaczania po dietę czworonogów.

Sterylizacja – zapobieganie nadprogramowym miotom

Nie każdy właściciel suczki chce, aby ta wydała na świat szczeniaki. Wielokrotnie problem sprawia znalezienie dla nich dobrego, opiekuńczego i ciepłego domu. Program sterylizacyjny jest również rekomendowany przez stowarzyszenia ochrony zdrowia i życia zwierząt: zapobiega miotom, doprowadza do zmniejszenia liczby czworonogów, które trafiają do przepełnionych i słabo finansowanych schronisk. Jeśli posiadasz zatem w domu psa lub suczkę, dokładnie zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi przeprowadzenia zabiegu sterylizacji lub kastracji. Stanowią one dzisiaj praktykę wręcz wskazaną oraz wykorzystywaną przez właścicieli psów, a także kotów.

Przeciwdziałanie chorobom układu rozrodczego

Sterylizacja suczki nie rozwiązuje tylko kwestii dotyczących miotów. Badania naukowe dowiodły, że zabieg ten jest bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu wzrasta bezpieczeństwo zdrowotne naszego pupila. Chodzi tutaj o wyeliminowanie ryzyka pojawienia się bardzo ciężkich chorób układu rozrodczego suk, które jak podają statystyki, pojawiają się u niewysterylizowanych zwierząt bardzo często – niestety wielokrotnie doprowadzają do śmierci zwierzęcia. Jeśli chodzi o działania profilaktyczne warto wskazać, że sterylizacja i kastracja skutkują brakiem rozwoju nowotworów i torbieli jajników (u samic), nowotworów i chorób jąder lub gruczołu prostaty (u samców), a także rozwojem tzw. ropomacicza u suk (zespół EPC). To dlatego istotne jest określenie z weterynarzem czy dana suczka lub pies powinny przejść sterylizację/kastrację.

Opracowanie:
Płock, pl. Dąbrowskiego 3 lok. 6
tel. 603 238 567
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz