Materiał Partnera

Zabiegi profilaktyczne jamy ustnej

Zabiegi profilaktyczne jamy ustnej

Profilaktyka jamy ustnej i przede wszystkim naszych zębów to nie tylko kupno dobrej szczoteczki do zębów oraz najwyższych jakościowo past rekomendowanych przez towarzystwa stomatologiczne w Polsce. Istotne jest także odwiedzanie dentysty na wizytach kontrolnych przynajmniej raz na 6 miesięcy. To wtedy warto zastanowić się również nad ważnymi zabiegami profilaktycznymi. Stanowią je: scaling, piaskowanie oraz fluoryzacja.

Scaling i piaskowanie zębów

Scaling i piaskowanie zębów to niedrogie zabiegi dentystyczne stosowane jako profilaktyka. Istotne przy tym jest to, że nie powodują one dyskomfortu, a tym bardziej bólu. Bezsprzecznie należy je również przeprowadzać przed wybielaniem zębów metodą nakładkową oraz lampową.

Czym jest jednak scaling i piaskowanie? Pierwszy z zabiegów polega na usuwaniu kamienia nazębnego gromadzącego się wokół szyjek zębowych w obrębie dwóch powierzchni: nad i pod dziąsłami. Dzięki temu usuwane są złogi, które mogą przyczynić się w przyszłości do stanów zapalnych dziąseł oraz do stopniowego zaniku kości otaczającej ząb. Scaling pomaga zatem zabezpieczyć uzębienie przed paradontozą oraz próchnicą. Jest on zaś wykonywany specjalistyczną aparaturą ultradźwiękową.

Piaskowanie to zabieg stosunkowo podobny, który pomaga usuwać osady nazębne oraz powstające przebarwienia np. po kawie i paleniu tytoniu. Szczególnie ważne jest, aby stosować ten zabieg przy noszeniu aparatu ortodontycznego lub przy stłoczonych silnie zębach, które trudno czyści się w niektórych miejscach. Dentysta przy piaskowaniu zębów wykorzystuje narzędzie zwane piaskarką, która wydobywa wodę ze specjalnymi piaskiem pod ciśnieniem. To on rozbija złogi i osady, które mogą przyczynić się do próchnicy. Często po piaskowaniu zęby stają się przy tym znacznie jaśniejsze!

Fluoryzacja i lakierowanie zębów

Kolejnymi zabiegami profilaktycznymi są fluoryzacja oraz lakierowanie zębów. Jest to nic innego jak specjalistyczne oczyszczanie jamy ustnej fluorem, który niszczy wszystkie niebezpieczne drobnoustroje. W ten sposób zabezpieczane są również dziąsła oraz szkliwo zębów, które po lakierowaniu jest zaś odporne na przebarwienia po winie, kawie i papierosach. Istotne jest jednak częste powtarzanie tychże zabiegów, których łączna cena nie przekracza najczęściej 250 złotych. O szczegóły pytaj m.in. stomatologa Oktawiana Baranowskiego z gabinetu EKODENT, gdzie scaling, piaskowanie i fluoryzację przeprowadza się także przed leczeniem protetycznym.

Jak często korzystać z zabiegów profilaktyki stomatologicznej?

Zabiegi profilaktyki stomatologicznej warto powtarzać przynajmniej raz na pół roku. Rekomenduje się jednak wykonywanie ich nawet co 3-4 miesiące, zwłaszcza że są one coraz tańsze i całkowicie bezinwazyjne. Nie tylko skutecznie zabezpieczają jamę ustną przed rozwojem różnego rodzaju schorzeń, ale także pomagają w odpowiednim utrzymaniu pięknego koloru zębów. Osoby regularnie korzystające ze scalingu, piaskowania i fluoryzacji nie muszą martwić się o wybielanie. Ich zęby posiadają często naturalną biel, która nie jest przesadzona.

 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz