Artykuł sponsorowany

Zabezpieczenie wykopu - krok po kroku

Zabezpieczenie wykopu - krok po kroku

Większość wykopów, które zaliczamy do budowli ziemnych, wymaga wykonania odpowiednich zabezpieczeń. Według polskiego Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budowie, wykonywanie nieumocnionych wykopów jest dozwolone wyłącznie przy spełnieniu konkretnie określonych warunków. To dwie sytuacje: wykop w gruncie zwartym do 1,0 m, o ile teren przy wykopie nie jest obciążony w pasie o szerokości nie większej niż głębokość wykopu lub wykop o głębokości od 1,0 do 2,0 m, jeśli pozwalają na to badania gruntu potwierdzone dokumentacją geologiczno-inżynierską. W innych sytuacjach konieczne jest przygotowanie odpowiedniego zabezpieczenia jak liniowe obudowy systemowe, czy palisady. W naszym artykule przyjrzymy się zabezpieczeniom, które nazywamy ściankami lub obudowami berlińskimi.

Czym jest obudowa berlińska?

Ścianki berlińskie to tymczasowe obudowy wykopów, które składają się z pionowych słupów i tzw. opinki z poziomych elementów. Słupy ścianki berlińskiej to zazwyczaj stalowe kształtowniki, natomiast opinkę wykonuje się z drewnianych krawędziaków lub torkretu. W Polsce opinki z torkretu nie są jednak często stosowane. Jak mówi nam przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych „Żyrardów”, w przypadku wykopów o niewielkich głębokościach ściany berlińskie mogą pracować wspornikowo, jednak w przypadku wykopów głębokich lub w przypadku wyjątkowo niekorzystnych warunków gruntowych konieczne jest wykorzystanie dodatkowo kotew albo stalowych rozporów. Najczęściej kotwi się pojedynczo słupy, by nie zabierać przestrzeni roboczej wewnątrz wykopu.


Ścianka berlińska krok po kroku i zalety tego rozwiązania

Pierwszy etap wykonania obudowy berlińskiej to osadzenie słupów, najczęściej słupów ze stalowych teowników lub ceowników, które są wbijane w grunt, rzadziej umieszczane w wywierconych uprzednio otworach wypełnionych betonem do poziomu planowanego wykopu. Opinka jest montowana między słupami stopniowo; wraz z tym, jak pogłębia się wykop, opinka zostaje uzupełniana. Jest to rozwiązanie tańsze niż na przykład zabezpieczenie wykopu w formie ściany szczelinowej, dlatego koszt obudowy berlińskiej jest akceptowalny także przy niewielkim zakresie robót, nie tylko w przypadku wielkogabarytowych konstrukcji. Ścianki berlińskie stanowią przede wszystkim zabezpieczenia wykopów wąskoprzestrzennych, przy czym są również wykorzystywane przy wykopach szerokoprzestrzennych, gdzie nie ma miejsca na wykonanie wykopu ze skarpowaniem o bezpiecznym nachyleniu lub nie pozwala na to kategoria gruntu. A co dzieje się ze ścianką berlińską po realizacji wszystkich prac docelowych? - Po wykonaniu prac w wykopie przestrzeń zostaje zasypana, często z pozostawieniem obudowy, co wynika z trudności z wyjęcia słupów i opinki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz