Zabezpieczenie konstrukcji stalowych przed korodowaniem

Zabezpieczenie konstrukcji stalowych przed korodowaniem
Konstrukcje stalowe są powszechnie wykorzystywane w budownictwie i charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz dobrymi właściwościami nośnymi. Jednak żeby było można użytkować je przez długi czas, wcześniej muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed korodowaniem. Jest to szczególnie ważne ze względu na bezpieczeństwo konstrukcji budowlanych. 

Czy wykonawca ma obowiązek zabezpieczyć konstrukcję?

Stal to materiał uniwersalny, który szczególnie dobrze sprawdza się w tworzeniu różnego rodzaju konstrukcji budowlanych, najczęściej o charakterze handlowym i przemysłowym. Niestety, każda z tych konstrukcji jest narażona na zgubny wpływ korozji. Warto pamiętać, że wykonawca tego typu obiektów ma obowiązek zabezpieczyć konstrukcję przed korozją zgodnie z dokumentacją projektową, specyfikacją techniczną, a także z obowiązującymi normami. Jego obowiązkiem jest również opracowanie dokumentacji na temat przeprowadzonych prac w zakresie ochrony antykorozyjnej z wykorzystaniem ochronnych systemów malarskich, co musi być zgodne z normą PN-EN ISO 12944-8:2001 (źródło: tikkurila.pl).

Jak chronić stal przed korozją?

Konstrukcje stalowe wymagają szczególnej dbałości, jeśli chodzi o zabezpieczenie antykorozyjne. Wykorzystuje się do tego różne rozwiązania. Tak naprawdę ochrona przed korozją powinna rozpocząć się już na etapie projektowania danej konstrukcji, co sprowadza się do wyboru odpowiednich materiałów, jakie zostaną wykorzystane do budowy. Należy również zastosować takie rozwiązania konstrukcyjne, które zapobiegną gromadzeniu się cieczy lub znacznie to ograniczą.

Jedną z metod antykorozyjnych jest zastosowanie specjalnych substancji (inhibitorów korozji), które wprowadza się w te miejsca, gdzie już rozpoczęła się korozja, a ich zadaniem jest spowolnienie całego procesu. Można także wykorzystywać ochronę elektrochemiczną - zewnętrzne źródło napięcia sprawia, że element stalowy staje się katodą albo anodą ogniwa, a dzięki temu proces korozji zostaje znacznie wyhamowany.

Jednak najpopularniejszym sposobem jest stosowanie organicznych powłok ochronnych, np. w postaci farb i lakierów.

Farby antykorozyjne

Jeśli chodzi o farby chroniące konstrukcje stalowe przed korozją, wykonawcy mogą wybierać spośród wielu różnych rodzajów:
  • epoksydowe - dwuskładnikowe, bardzo skuteczne w walce z korozją, szybko schną i bardzo dobrze kryją powierzchnie stalowe;
  • alkidowe - jednoskładnikowe, często stosowane do ochrony hal i kontenerów;
  • poliwinylowe - jednoskładnikowe, szybkoschnące, stosowane również do zabezpieczania słupów elektroenergetycznych;
  • poliuretanowe - o właściwościach antykorozyjnych i zarazem dekoracyjnych, bardzo trwałe;
  • silikonowe - termoodporne, ochronno-dekoracyjne;
  • etylokrzemianowe - termoodporne, stosowane w bardzo wysokich temperaturach, nawet powyżej +500°C.
Duże zalety konstrukcyjne stali oraz bardzo duża wytrzymałość obiektów wykonanych z tego materiału pociągają za sobą, niestety, również konieczność odpowiedniego zabezpieczenia takich konstrukcji. Jednak właściwie przeprowadzony proces antykorozyjny pozwala długo i bezpiecznie użytkować obiekty wznoszone na bazie stalowych materiałów.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz