Materiał Partnera

Zabezpieczenia antykorozyjne stali - jakie najlepsze?

Zabezpieczenia antykorozyjne stali - jakie najlepsze?

Eksperci przyznają, że mimo popularności konstrukcji stalowych w budownictwie, firmy nie dbają o zabezpieczenie ich przed korozjami. To duży błąd! Jak to zrobić, aby konstrukcja spełniała wszystkie niezbędne wymogi przez długie lata?

Do czego przyczynia się korozja?

Korozja jest zjawiskiem lekceważonym przez firmy budowlane i inwestorów. Nie biorą oni pod uwagę, że konstrukcja stalowa także się starzeje i może niszczeć. Fachowiec zobaczy takie błędy gołym okiem - a nie trudno je spotkać nawet przy nowych inwestycjach.

Jakie zabezpieczenia antykorozyjne są dostępne?

Działania antykorozyjne powinny zacząć się już na etapie projektowania konstrukcji stalowej. Źle dobrane materiały czy skomplikowany kształt profili mogą powodować gromadzenie się wody i powodowanie korozji. Także sposoby łączenia i powodowane przez nie otwory mogą się do tego przyczynić. Jeśli projektant nie weźmie pod uwagę możliwości przegrzania czy przeciążenia stali, a tym samym jej "pracowania" i powstawania otworów, także nie uchroni konstrukcji przed korozją.

Jeśli chodzi o samą ochronę lub spowolnienie powstałej już korozji, mamy do wyboru przynajmniej trzy metody. Pierwsza z nich to stosowanie powłok organicznych, takich jak lakiery czy farby albo powłok metalicznych anodowych czy katodowych (z miedzi, chromu, niklu i cyny). Można zanurzać elementy w ciekłym metalu lub wtryskać go na powierzchnię, którą chcemy poddać ochronie.

Drugim sposobem jest stosowanie inhibitorow korozji. Są to substancje wprowadzane już w skorodowane miejsca, które ograniczają ich rozprzestrzenianie. Mogą być one anodowe lub katodowe, by zmniejszyć lub zwiększyć polaryzację anodową metalu i przesuwając potencjalną korozję w kierunku ujemnym lub dodatnim.

Trzecią metodą będzie ochrona elektrochemiczna. Stosuje się w niej źródła zewnętrznego napięcia, które sprawiają, że metal staje się katodą lub anodą ogniwa. Stosuje się też specjalne kształtki ochronne z materiału o niskim potencjale elektrochemicznym, które montuje się na konstrukcji.

Do ochrony przed korozją stosuje się różne rodzaje farb i systemów. Są to m.in. farby jednoskładnikowe alkidowe, poliwynylowe. Oprócz tego istnieją farby dwuskładnikowe epoksydowe i  poliuretanowe. Do farb termoodpornych zalicza się te silikonowe i etylokrzemianowe.

Które zabezpieczenie antykorozyjne wybrać?

Aby zabezpieczyć stal przed korozją wybierzmy farby jednoskładnikowe. Jeśli dodatkowo chcemy je ochronić przed wpływami chemicznymi, weźmy te dwuskładnikowe. Farby termoodporne stworzą barierę ochronną dla temperatur nawet do 600 st. C. Jeśli zauważymy, że korozja już postępuje, zdecydujmy się na wspomniane metody, które zahamują ten proces.

Warto skonsultować zabezpieczenie konstrukcji stalowej z jej producentem, np. Lenax Konstrukcje Stalowe. Mamy wtedy pewność, że pracujący w firmie eksperci doradzą nam produkty przedłużające trwałość stali na długie lata.

Opracowanie:
Wilków, Dworcowa 15
tel. 76 878 63 41
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz