Zabawki – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Zabawki – na co zwracać uwagę przy zakupie?

W sklepach pojawiają się już stroiki i dekoracje świąteczne, a to oznacza, że Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Czas kupić prezenty na święta. Najbardziej czekają na nie dzieci, które już zaczęły pisać listy do Mikołaja. Jeśli planujesz zakup zabawek, sprawdź, na co zwracać szczególną uwagę. To ważne, jeżeli chcesz zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pociechy.

Niektóre zabawki mogą być niebezpieczne

Jak wynika z raportów przedstawionych przez Inspekcję Handlową, na prawie 1000 skontrolowanych zabawek aż 36,6% nie spełniła wymagań. Kontrola miała zasięg ogólnopolski, obejmując zarówno hurtownie, importerów, producentów, jak i sklepy. Główne zarzuty to nieprawidłowo wystawione deklaracje zgodności, nieprawidłowe ostrzeżenia czy brak danych producenta. Jak się okazało, nie wszystkie zabawki dopuszczone do sprzedaży są bezpieczne.

Zabawki poddano także badaniom laboratoryjnym. Ze 138 przebadanych zabawek w 50 zostały stwierdzone niezgodności w konstrukcji, wykonaniu bądź właściwościach chemicznych zastosowanych materiałów, w tym m.in. odnotowano zbyt dużą zawartość ftalanów – związków chemicznych, które wykazują negatywny wpływ na organizm człowieka.

W większości przypadków zakwestionowanie dotyczyło takich parametrów jak np. zbyt duży hałas, obecność wad konstrukcyjnych czy małych i niezabezpieczonych elementów. Ważne jest więc, by wybierać te zabawki, które spełniają określone kryteria.

Zwróć uwagę na oznaczenia wiekowe

Okazuje się, że część zabawek została zakwestionowana z powodu braku oznaczeń związanych z kategorią wiekową. Wybierając zabawki, sprawdź, czy dany model jest dostosowany do konkretnego wieku. To ważne, ponieważ zabawki dedykowane dzieciom starszym nie będą nadawały się dla niemowląt, np. z uwagi na obecność małych i ruchomych części. W przypadku niemowląt, takie elementy mogą stanowić poważne zagrożenie wynikające choćby z połknięcia części. Warto także podkreślić, że zabawki przeznaczone dla dzieci poniżej 3 lat nie powinny posiadać szklanych ani porcelanowych elementów.

Sprawdź oznakowanie

Każda zabawka dopuszczona do sprzedaży powinna być opatrzona znakiem CE. Jest to deklaracja producenta, że wyrób wprowadzany do obrotu spełnia wymagania ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2010 r., Nr 138, poz. 935 z późn. zm.).

Ważna instrukcja obsługi / użytkowania

Wybierając zabawki, należy upewnić się o dostępności instrukcji w języku polskim. Niektóre zabawki, np. hulajnogi, zabawki funkcjonalne, rowerki powinny posiadać instrukcję użytkowania. Jeżeli zabawki kupowane są w stanie zdemontowanym, koniecznością jest instrukcja montażu – nieprawidłowe zamontowanie może być przyczyną niewłaściwego użytkowania stanowiącego zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Zwróć uwagę na wykonanie

Chociaż zabawki spakowane są w pudełka, istnieje możliwość zweryfikowania niektórych elementów. Sprawdź, czy zabawka posiada ostre krawędzie, jak zamocowane są elementy twarzy lalek, pluszaków (oczy, nos), kółek w samochodach. Upewnij się, że zabawka (szczególnie dla małych dzieci) nie posiada otworów, do których można byłoby włożyć palce. Sprawdź, czy wypełnienia pluszaków nie stwarzają zagrożenia uduszenia się dziecka na skutek połknięcia materiałów. 

Szukając prezentu dla dziecka, pamiętaj o jego bezpieczeństwie, ale przede wszystkim weź pod uwagę zainteresowania pociechy. Trafiony prezent to taki, który jest odpowiedni do wieku i bezpieczny, ale także jest spełnieniem świątecznych życzeń. Każdy rodzic zna najlepiej swoje dzieci, więc przed zakupem nie musi nawet zaglądać do listu adresowanego do Świętego Mikołaja, by wiedzieć, o czym marzą.

Źródło: UOKiK, raport: Informacja o wynikach kontroli bezpieczeństwa zabawek
Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz